TKDK İl Koordinatörü Berksun, Başkan Taban'ı ziyaret etti

 TKDK Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun; İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret kapsamınd

TKDK İl Koordinatörü Berksun, Başkan Taban'ı ziyaret etti
 TKDK Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun; İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun IPARD II  Programı 3. Başvuru Çağrı Dönemi hakkında bilgiler sunuldu.

TKDK İl Koordinatörü Berksun; “ Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş yerine İnegöl Belediye Başkanlığı görevine gelen Başkanımız Alper Beyin yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Alinur Aktaş’ın İnegöl Belediye Başkanı olduğu aynı zamanda Alper Beyinde Belediye Başkanı Yardımcısı olduğu dönemde; IPARD I programı kapsamında çok sayıda İnegöllü faydalanıcının yatırım projesine kurumumuz tarafından hibe desteği sağlanmıştır. İnegöl IPARD desteklerinden faydalanma konusunda Bursa’nın en başarılı ilçelerinden birisi olmuştur. Bu konuda Belediyemizin sağladığı kolaylık ve anlayıştan dolayı yatırımcılarımız adına teşekkür ederiz. Bu anlayışın önümüzde ki çağrı dönemlerinde de devam etmesini temenni ediyoruz. Bursa’da 2013 yılından itibaren 7 çağrı ilanına çıkan TKDK, ilk 7 çağrı sonucunda ilimizde tamamlanan 220 proje yatırımının toplam tutarı 207 milyon TL olup bunun uygun olan 150 milyonluk kısmı için yaklaşık 82 milyon TL‘si hibe olarak kullandırılmıştır. Bu 220 proje sonucunda 1200 kişinin istihdamı sağlanmıştır. Bu çağrı kapsamında desteklenecek yatırımları saymak gerekirse; ’tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbirindeki süt, kırmızı et, manda eti ve sütü kanatlı eti ve yumurta, kaz ve hindi üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projelerin toplam yatırım tutarının uygun harcama kalemleri için 164 milyon 706 bin Euro destek bütçesi ayrıldı. Bu yatırımlar için yüzde 40 ila 70 oranında destek sağlanacaktır. Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve iş geliştirme tedbirindeki bitkisel üretim, arıcılık üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik sunulacak projelere ise 87 milyon 239 bin Euro hibe sağlanacak. Bu projeler için yüzde 55 oranında destek verilecek. Ayrıca IPARD II. 1. Başvuru Çağrısında Bursa’mızın ilk GES ( Güneş Enerji Santrali) projesi İnegöl’de hayata geçmiştir. Yenilenebilir enerji konusunda yeni projelerinde bu çağrı döneminde gelmesini istiyoruz” dedi.

Ziyaret kapsamında konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban;” İlçemizde birçok yatırım projesine destek veren ve desteklerine de devam eden kurum olan TKDK’un Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun’a ziyaretlerinden ve temennilerinden dolayı teşekkür ederim. TKDK vasıtasıyla ilçemizde hayat bulan projelerde çok sayıda istihdam olmuş, bu durum bizi fazlasıyla mutlu etmiştir. IPARD programı kapsamında proje yapacak bütün İnegöllü hemşerilerimize, TKDK Bursa İl Koordinatörlüğü ile uyumlu bir şekilde çalışarak yardımcı olmaya hazırız. Bu çağrı döneminin İnegöl’e ve Bursa’mıza hayırlı olmasını dileriz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24