Türk Metal'den yürüyüş eylemi

 Türk Metal Sendikası, MESS ile yaptığı görüşmelerden uzlaşma alamayınca eylem sürecine başladı. Servislerden fabrika yolunda inen işçil

Türk Metal'den yürüyüş eylemi
 Türk Metal Sendikası, MESS ile yaptığı görüşmelerden uzlaşma alamayınca eylem sürecine başladı. Servislerden fabrika yolunda inen işçiler, 11 iş yerine yürüyerek gitti. 

Gemlik’te 11 işyerinde 5 bin 300, Bursa’da 45 iş yerinde 42 bin 200, Türkiye genelinde 178 işyerinde 117 bin 800 kişinin eylemlere katılacağı belirtildi. Borusan fabrikası önünde açıklama yapan Sendika Başkanı Kemal Durmaz, “İşveren örgütü MESS ile yürüttüğümüz toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Sendikamızın talep ettiği en can alıcı maddeler, alın terimizin ve emeğimizin karşılığını almak ileri sürdüğümüz maddeler MESS’in uzlaşmaz tutumu ile sonuçlandırılmadı. Türk Metal bu gelişmeler üzerine masayı terk etti. Kârlarına kâr katanlar, ihracat patlaması yaşayanlar, rekor üstüne rekor kıranlardan, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Biz aldığımız her kuruşu alın terimiz ile kazanıyoruz. Patronların kazandığı her kuruşta emeğimiz var. Otomobilse, beyaz eşyada, elektronikte, örgütlü olduğumuz işletmeler, her yıl şampiyon oluyorsa, bunda bizim de hakkımız var. Biz sektörde tüm gelişmelere rağmen, ekonomik büyümeye rağmen, krizdeyiz, mutsuzuz, huzursuzuz, gerginiz, krizdeyiz. Yaşanan her adaletsizliğe itiraz ediyoruz. MESS bize 6 aylık enflasyon öneriyor. Böyle bir anlayışı kabul etmiyoruz. Bu enflasyon hesabı bizim hesabımız değil. Bu rakamın gerçeklerle, hayatla, sokakla, pazarla hiçbir ilgisi yok. Çünkü TUİK enflasyon hesabında başka kalemleri dikkate alıyor. Bizim enflasyonumuz çarşıda, pazarda. Bütün temel tüketim maddeleri yüzde 20 zamlanmış, ama MESS bunu görmezden geliyor. Bunlar da yetmezmiş gibi esnek çalışmayı dayatıyor. Kıdemli işçinin hakkını vermiyor. Hakkımızı alana kadar bayrağı indirmeyeceğiz. Nereye kadar giderse, oraya kadar gideceğiz. Bu eylemler daha başlangıç. Biz mücadeleden galip çıkana kadar bu yoldan dönmeyeceğiz. Bir kere sokaklara çıkarsak, kolay kolay geri dönmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin” diye konuştu. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19