Türkiye 500 milyon dolar ihracat hedefine çok yakın    

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonluğunda 47 Türk firması Rusya ile iş birliği fırsatlarını gelişt

Türkiye 500 milyon dolar ihracat hedefine çok yakın    

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonluğunda 47 Türk firması Rusya ile iş birliği fırsatlarını geliştirerek bölgesel gücünü pekiştirmek amacıyla MIMS Automechanika Moskova Fuarına milli katılım gerçekleştirdi. Türk firmaları, uluslararası ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.


Türkiye ihracatının üst üste 12 yıldır lider sektörü olan otomotiv endüstrisi, en önemli ticari partnerlerinden olan Rusya ile iş birliği fırsatlarını geliştirmek ve ihracata ivme kazandırmak için MIMS Automechanika Moskova Fuarına katıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonluğunda gerçekleştirilen mili katılımda 47 Türk firması yer aldı. Dünya otomotiv endüstrisinin en önemli fuarları arasında gösterilen fuarda, Türk firmaları büyük ilgi gördü. MIMS Automechanika için görkemli bir hazırlık yapan OİB, fuarda “Turkey Discover the Potential” konsepti ile Türkiye tanıtım standı kurdu. Fuara OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, Ticaret Bakanlığı ve OİB temsilcileri de katıldı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Bu yıl ocak-temmuz döneminde Rusya’ya ihracat yüzde 57 artışla 273 milyon dolara yükseldi. 2018 yılının tamamında Rusya’ya yönelik otomotiv ihracatımızın 500 milyon dolara yaklaşmasını bekliyoruz” dedi. Çelik: “Bölgenin iki lider ülkesi olarak, korumacı politikalarla ticaret savaşlarının kızıştığı bu dönemi fırsata dönüştürebilirsek karşılıklı kazançlı çıkarız. Otomotivdeki değişime hızla ayak uyduran Türkiye, Rusya için ideal tedarikçi ve partner ülke olabilir.”


İkili ilişkiler, otomotiv sanayisi için fırsat


OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Rusya ve Türkiye’nin otomotiv alanında gün geçtikte artan bir üretim ve pazar gücüne sahip olduğuna dikkat çekti. Siyasi ve ekonomik açıdan ilişkilerin düzelmesinin, otomotiv alanında ikili ticarete ivme katmak için önemli bir fırsat yarattığının altını çizen Baran Çelik Rusya’da faaliyet gösteren ana sanayi firmalarının, Türk otomotiv sanayi firmalarını yakından tanıdığını vurguladı.  Çelik “İşletmelerimiz, Rus otomotiv ana ve yan sanayinin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak teknoloji ve nitelikli iş gücüne sahip. Bu da bizi pazarın ilk tercih edilen tedarikçilerinden biri yapıyor. Türkiye, aynı zamanda Rusya pazarında otomotiv yatırımları olan bir ülke. Yani hali hazırda karşılıklı temas ve iş birliğimiz sürüyor. MIMS sayesinde pek çok firma ileriye dönüş yapabileceklerini yüz yüze görüşme fırsatı buldu” diye konuştu.

Türk otomotiv ihracatı, bazı AB ülkelerinin toplam ihracatını geçti


Çelik, şunları söyledi: “Türkiye, otomotivde 2 milyon adetlik kapasitesiyle Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri. Son üç yılda üç basamak birden yükselerek dünya motorlu taşıtlar üretiminde 14.sıraya yükseldik. AB ülkeleri içinde de beşinci büyük üretici ve Avrupa’nın ikinci büyük ticari araç üreticisi durumundayız. Rakamların da net bir şekilde ortaya koyduğu üzere üretim ve ihracatta dünyanın önde gelen güçlerinden biriyiz. Yıllık yaklaşık 30 milyar dolar ihracat sınırına dayanan Türk otomotiv sektörü olarak neredeyse Avrupa’daki bazı ülkelerin toplam ihracatı kadar ihracata imza atıyoruz. Bu yılın ocak-temmuz döneminde de Türk otomotiv ihracatı geçen seneye göre yüzde 14,4 artarak 19,2 milyar dolara çıktı ve tüm zamanların ilk 7 ay rekoruna ulaştık. Rusya’ya olan ihracatımız da aynı dönemde yüzde 57 artışla 273 milyon dolara yükseldi. 2018 yılının tamamında Rusya’ya yönelik otomotiv ihracatımızın 500 milyon dolara yaklaşmasını bekliyoruz.” (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24