Türkiye'de 22 bin kişi organ nakli bekliyor

Türkiye’de yaklaşık 22 bin kişinin organ nakli beklediği belirtilirken, Organ ve Doku Nakli Bursa Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Yavuz Selim Çı

Türkiye'de 22 bin kişi organ nakli bekliyor
Türkiye’de yaklaşık 22 bin kişinin organ nakli beklediği belirtilirken, Organ ve Doku Nakli Bursa Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Yavuz Selim Çınar, "Organ bağışlayarak insanların hayata tutunmasını sağlayalım" dedi.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de organ nakli en önemli sağlık meselesi olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, organ bağışı ile ilgili yaptığı organizasyonlarla organ bağışı konusunda hassasiyeti artırmaya çalışıyor. Organ ve Doku Nakli Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Yavuz Selim Çınar, Türkiye’de organ bağışı ve nakil yetersizliği dolayısıyla tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybettiğini söyledi. Kasım ayı itibarıyla Türkiye’de 19 bin 454 hastanın böbrek beklediğini ifade eden Çınar, “Bin 841 hasta karaciğer, 321 hasta kalp, 216 hasta pankreas ve 16 hasta da akciğer nakli için sırada. 21 bin 848 hastamız organ nakli konusunda müjdeli bir haber bekliyor. Bu konuda vatandaşlarımız mutlaka duyarlı olmalı. 3-9 Kasım tarihleri arasında insanların bilinçlenmesi için organizasyonlar yapıyoruz. Bu konuda umarım bilinç artar” dedi.

"AVRUPA’NIN GERİSİNDEYİZ"
Bursa’da 722 hastanın böbrek ve 45 hastanın da karaciğer beklediğini vurgulayan Çınar, 1 milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısının 2011 yılında Avrupa ülkelerinde ortalama 25-35 arasında olduğunu kaydetti. Çınar, şöyle devam etti:
“Bursa bölgemizde ise bu oran 2011 yılında 4,6. Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Müdürlüğümüzün ve bölge koordinasyon merkezimizin yaptığı çalışmalar ile 2012 yılının ilk 10 ayında bu oran milyon nüfus başına 6,8’e yükseldi. Bursa bölgesi, Antalya bölgesi ile birlikte Türkiye’de en yüksek orana sahip bölge.”
Çınar, her bağışlanan organın bir insanın hayatının hayatını kurtardığına dikkat çekerek vatandaşların organ bağışında bulunmalarını istedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2012, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19