Türkiye'nin ilk sanal hastanesi

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve tıp öğrencilerinin eğitim şeklini değiştirecek olan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi

Türkiye'nin ilk sanal hastanesi

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve tıp öğrencilerinin eğitim şeklini değiştirecek olan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi ( USİM), Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açıldı.


 

 

Açılış töreninde konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’de son 15 yıldır sağlıkta büyük ilerlemeler sağlandığını söyledi. Vali Münir Karaloğlu, sağlıkta dönüşüm projesi ile vatandaşın sağlık kurumlarına erişiminin, sağlık kurumlarında hizmet almasının çok kolaylaştığını vurguladı. Öğrencinin hiç kimseye zarar vermeden, herhangi bir hastaya zarar vermeden aynı uygulamayı öğreninceye kadar tekrar etme şansının merkezde yakalıyor olmasını çok önemli bulduğunu kaydetti. Rektör Yusuf Ulcay, “Bu noktada, tıp fakültemizin eğitim anlayışında da değişime ve teknolojiye ayak uyduracak iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görmeye hak kazanan öğrencilerimiz artık çok daha şanslılar. Türkiye’de ilk defa başlattığımız İyi Hekimlik Uygulamaları Merkezi’mizde yetişecek doktorlarımız, daha ilk yıldan itibaren birçok tıbbı uygulamayı simülasyon sistemi ile görme imkanı bulacaklar. Böylece mezunlarımız, Türkiye’deki birçok tıp fakültesine göre daha donanımlı ve daha deneyimli birer hekim olarak yetişecekler” diye konuştu.

 

UÜ TIP FAKÜLTESİ REFERANS MERKEZİ OLACAK

Dünya tıp eğitimi literatüründe en yeni yaklaşımlar arasında yer alan ve temeli 2010 yılında atılan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi’ni tamamlamanın ve hizmete açmanın kendilerine nasip olduğunu kaydeden Rektör Ulcay, “Klinik Simülasyon ve Öğrenme Kaynakları Birimi ile Klinik Beceri Laboratuvarları ve Eğitim Salonlarının bulunduğu projemiz sayesinde, öğrenme ve eğitim etkinliğimiz daha da güçlenmiş oluyor. Burada yürütülecek uygulama, araştırma ve mesleki gelişim programları ile alanında parmakla gösterilen hekimler yetiştireceğiz. İnsani değerleri önceleyen tıp eğitimi ilkelerinin benimsetilmesi ile birlikte, mesleki beceri konusunda da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültemiz uluslararası alanda saygın bir referans merkezi haline gelecektir” şeklinde konuştu.

 

SANAL HASTA DERSİ BAHAR DÖNEMİNDE BAŞLAYACAK

UÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, yaptığı konuşmada iyi hekim kavramına değindi. Tıp Fakültesi olarak bu yıl insan bilimleri dersini başlattıklarını açıklayan Dekan Selim Gürel, tıp eğitiminin sürekli geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dekan Gürel, Türkiye’de ilk sanal hasta dersinin 2016 bahar döneminde UÜ Tıp Fakültesi’nde başlatılacağını duyurarak, “Ders boyunca hasta hekim görüşmesi sanal hastalar ile yapılacaktır. Hastalarımız da Türkiye’de ilk defa Türkçe konuşacaklardır. Bunu da Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ndeki hocalarımız ile yapacağımız proje ile hayata geçirmiş olacağız” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24