Ucuz ev hayali hüsranla bitti!

Deniz Akın Düşük peşinat ve faizsiz taksitle ev sahibi olma hayali kuran onlarca kişi,

Ucuz ev hayali hüsranla bitti!
Deniz Akın

Düşük peşinat ve faizsiz taksitle ev sahibi olma hayali kuran onlarca kişi, dolandırıldıkları iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Gürsu Dışkaya Mevkii’nde TOKOP Projesi’nden peşinat yatırarak ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar, firmanın sadece istinat duvarı ruhsatı aldığını öğrenince şoke oldu.
Bursa yıllar sonra aynı filmi yeniden izliyor. 2007 yılında kira öder gibi ev sahibi yapma vaadiyle yüzlerce vatandaşı dolandıran Uludağ İnşaat vakası hafızalarda yerini korurken bu kez Gürsu, büyük bir dolandırıcılık iddiasıyla çalkalanıyor. Gürsu’da düşük peşinat ve faizsiz taksitlerle toplu konut inşa edeceği taahhüdünde bulunan firmaya ödeme yaptıklarını ancak araziye sadece istinat duvarı ruhsatı alınarak mağdur edildiklerini ileri süren vatandaşlar, Bursa Adliyesi’ne gelerek firma sahipleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

“FİRMA YETKİLİLERİNE ULAŞAMIYORUZ”

Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduktan sonra adliye çıkışında açıklama yapan vatandaşlardan Turan Aksoy, iki etapta 320 daire inşa edeceğini duyuran firmayla sözleşme imzalayarak iki daire için 13 bin lira peşinat verdiğini, ayrıca 5 ay bin 350 liralık taksitleri ödediğini söyledi. Söz verilen tarihte inşaata başlanmadığını öne süren Aksoy, şöyle devam etti: "Firma yetkililerine ulaşmaya çalıştık ama ulaşamadık. Şirketin Gürsu ilçesindeki ofisine gittiğimde oradaki bir bayan bana belediyenin ruhsat konusunda problem çıkardığını, altyapı sorunlarını çözer çözmez inşaata başlanacağını söyledi. Yapacaklarsa yapsınlar ama görünen o ki inşaat yapılmayacak. Biz yer sahipleriyle 2018'de görüştüğümüzde, araziyi noter huzurunda yapılan sözleşmeyle söz konusu firmaya verdiklerini söylediler. Sözleşmeye koydukları maddeye göre, 2018 Haziran ayında eğer inşaata başlanmazsa sözleşmenin iptal olacağını söylediler. Görünen o ki sözleşme iptal oldu, belediyeye sorduğumuzda, ruhsat başvurularının olmadığını, alamadıklarını da öğrendik. Söyleyecek bir şey yok, mağduruz."

“BİR ÇUKUR KAZMIŞLAR”

Bedri Yıldız ise emekli maaşıyla ev almak istediğini belirterek, geçen sene mart ayında firmaya 6 bin lira peşinatın yanı sıra daha sonra 5 ay 750 liralık taksitleri ödediğini anlattı. Mayıs ayında başlaması gereken inşaat için eylülde temel atma töreni yapıldığını dile getiren Yıldız, "Törenden sonra yeri görmek için bölgeye gittik. Gördüğümüz şeye şaşırdık; araziye bir çukur kazmışlar, bir de göstermelik kümes yapılacak kadar kalıp malzemesi koymuşlardı." dedi.

“SADECE İSTİNAT DUVARI RUHSATI ALMIŞLAR”

Daha sonra belediyeye gittiğini kaydeden Yıldız, bu arsa için sadece istinat duvarı ruhsatı alındığını öğrendiğini belirtti. Yıldız, "Belediye yetkilileri, istinat duvarının bina yapılacaksa toprak kaymaması için yapılacağını, bu nedenle de firmadan evrak istediklerini söylediler. Evrak gelmeyince eldeki belgeler de geri gönderilmiş. Sadece istinat duvarı ruhsatı almış firma. Sonra araziye icra memurlarıyla bir avukat geldi, avukata ne olduğunu sorduğumda malzemeleri icraya geldiklerini, firmanın dolandırıcı olduğunu söyledi." diye konuştu.

“MAĞDUR SAYISI 250’Yİ BULUYOR”

Mağdur sayısının yaklaşık 250 kişi olduğunu ve herkesin peyderpey gelerek suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden vatandaşlar, söz konusu firmayla olan ve noter onayı bulunmayan sözleşmelerinin iptal edilip paralarının ödenmesini istediklerini ifade etti.

BU MAĞDURİYETLER BİR SON BULSUN

Özellikle inşaat alanında ciddi bir başıboşluk söz konusu. Eline bir katalog alan, boş araziye bir tabela çakan hemen daire satmaya başlıyor. Denetimi kontrolü ve müeyyidesi olmadığı için ev hayali kuran insanların hayalleri dolandırıcıların kapısında son buluyor. Marketten alınan bir paket peynirle ilgili bile üretici firmanın taahhütlerini yerine getirmediği halde büyük cezalarla karşı karşıya kalırken ve izinsiz üretim yapamazken, bir katalogla insanların kaldırabildiği bir sektörün bu kadar başıboş kalması oldukça düşündürücü. Konut sektöründe zaman kaybetmeksizin her şeyin kuralına oturtulacağı, katalogların ve verilen sürelerin başta olmak üzere kontrollü bir mekanizma oluşması şart. Yıllar geçiyor ama aynı mağduriyetlerle vatandaşlar yüz yüze kalıyor. Oysa vatandaşının dolandırılmasını engellemek devletin ve siyasetin en önemli görevlerinden biri. Siyasetin ve kamunun bu sancıyı dindirmek için adım atması şart!

 
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 21:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8