Uludağ Üniversitesi'nden Türkiye'de bir ilk

Uludağ Üniversitesi yurt dışında yüksek lisans sınavı yapacak.  Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Araştırma

Uludağ Üniversitesi'nden Türkiye'de bir ilk
Uludağ Üniversitesi yurt dışında yüksek lisans sınavı yapacak. 

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Araştırma Üniversitesi Özdeğerlendirme Raporu’nu hazırlayan genç akademisyenlerle bir araya geldi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger’in de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Rektör Yusuf Ulcay, genç akademisyenlerin daha fazla okuduğuna ve araştırdığına işaret etti. YÖK tarafından 15 araştırma üniversitesi arasına alınan Uludağ Üniversitesi’nin bu alanda çalışmalarını ilerletebilmesi için her kesimden bilim insanı ile buluşacaklarını ve fikir alışverişi yapacaklarını kaydeden Yusuf Ulcay, “Fikirleriniz bizlere yol gösterecektir. Sizin görüşlerinize değer vereceğimizi bilmenizi istiyorum. Ortaya çıkacak projeleri değerlendireceğiz. Sizler daha fazla okumak ve yazmak zorunda olan kimselersiniz. Daha fazla üretmeniz gerekiyor. Üniversitemizin geleceği sizler olacaksınız. Yönetim olarak 40 yaşın altındaki akademisyenlere özel önem veriyoruz. Sizler de bu akademik yapının en gençleri olarak, bu üniversiteye veya farklı bir üniversiteye gittiğinizde bile oranın işleyişine katkı koyabilecek kimselersiniz. Dolayısıyla burada bulunduğunuz müddetçe Türk akademik hayatına katkı koymanızı ülke insanı ve üniversite yöneticisi olarak bekliyoruz” diye konuştu.

Hedef 10 bin yabancı öğrenci

Dünya kriterlerine göre araştırma üniversitelerinin lisansüstü öğrenci sayısının lisans öğrencilerinden çok daha fazla olması gerektiğini kaydeden Rektör Ulcay, Türkiye’de bu oranı yakalayan üniversitenin yok denecek kadar az olduğuna işaret etti. Uludağ Üniversitesi’nde 44 bin civarında lisans öğrencisi bulunduğunu açıklayan Ulcay,. “Lisansüstü öğrenci sayımız ise 8 bin 800 civarında. Hedefimiz 10 bin yüksek lisans öğrenci sayısına ulaşmaktır. Muhtemelen bu rakamı da geçeceğiz. Çünkü bu sene yurt dışında da yüksek lisans ve doktora sınavlarını yapacağız. 20 ülkeye gideceğiz. Türkiye’de ilk defa bir üniversite lisansüstü sınavını da yurt dışında ve onların diliyle yapacak. Geçen yıl gittiğimiz ülkelerin dilinde lisans sınavı yaptık. Bu yıl ilk kez lisansüstü sınavını yapacağız ve yine onların dilinde yapacağız. İlk kez olduğu için belki çok büyük bir sayı gelmez. Ancak yine de bir şekilde başlatmış olacağız. Öğrenciler Türkiye’ye geldiğinde bizim ULUTÖMER Merkezi’nde Türkçe öğrenecek ve eğitimlerine devam edecekler” şeklinde konuştu. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24