Uludağ'da ayı kurtarma operasyonu

Bursa'nın Uludağ eteklerinde çelik tellerle kurulan tuzağa düşen boz ayı, dağcılar ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tar

Uludağ'da ayı kurtarma operasyonu
Bursa'nın Uludağ eteklerinde çelik tellerle kurulan tuzağa düşen boz ayı, dağcılar ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonla kurtarıldı. 2-3 yaşlarında olduğu tahmin edilen ayı veteriner tarafından tedavi edildikten sonra tekrar dağa bırakıldı.

Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) Başkanı İsmet Şentürk, hafta sonu 3 dağcı arkadaşıyla birlikte Zeyniler'den Erikli Yayla ve Domuzluyayla'ya çıktı. Mola veren dağcılar, Sarıalan'a indikleri sırada ayı sesi duydu. Dağcılar, tuzağa düşürülmüş ayı ile karşılaştı. Sürekli bağıran ayının, çelik tellerle tuzağa düşürüldüğünü gören dağcılar, durumu jandarma ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Kurtarma ekipleriyle irtibata geçmek isteyen dağcılar, Kirazlıyayla'ya döndü. Ekiplerle birlikte yeniden ayının yanına gelen dağcılar, yaralı ayıyı tuzaktan kurtarmayı başardı. 3 saat sonra ilk müdahale yaban hayvan uzmanı veteriner hekim Özgür Kollu ve ekibi ayıyı tedavi etti.
İlk önce bayıltılan yaralı ayı, ardından dağcıların da yardımıyla tuzaktan kurtarıldı. Ayı, tedavinin ardından yeniden doğa hayatına bırakılırken, tuzağın kim tarafından kurulduğunun tespiti için jandarma soruşturma başlattı.
Operasyonla ilgili bilgi veren ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk, tuzak kurulan çelik tellerinin bir kamyonu rahatlıkla çekebileceğini ifade ederek, ayının uzun bir süre dişleriyle telleri koparmaya çalıştığını belirtti. Şentürk, "Kirazlıyayla patikasında yükselirken uzaktan bir ayı bağrışı duyuldu. Sessizliği sağlayıp ayı sesini dinledik. İlk aklımıza gelen ormanda gelip geçen bir ayı bağrışı olduğunu düşündürdü. Toprağın çok fazla eşelenmiş olması hayvanın uzun süredir burada olduğunu gösteriyordu. Ayağında bağlı çelik tel hayvanın bir kapana yakalandığını tespit ettik. Ekiplerle irtibata geçmek için arkadaşlarımızla Kirazlıyayla'ya gittik. Ayıya ilk müdahale 3 saat sonra yapılabildi. Olay yerinde bir başka tuzak daha bulduk. Bu tuzağı da imha ettik" dedi.
Öte yandan, dağcılar ve kurtarma ekipleri tedavi edilen ayı ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Dişi olduğu belirlenen ayının 2-3 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2011, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8