Üniversite Üretimi Bitki Çayları Satışa Sunuldu

Camomile tea with white tea cup on green place mat

Üniversite Üretimi Bitki Çayları Satışa Sunuldu

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından üretilen ve şişelenen bitki çayı içecekleri satışa sunuldu.


UÜ'den yapılan açıklamada, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan ve UÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen proje kapsamında bitki çayları içecek halinde üretildiği belirtildi.

Ihlamur, melisa, ekinezya, adaçayı, biberiye, funda, yeşil çay ve mate çayından üretilen içeceklerden, ilk aşamada melisa ve ıhlamur çayları, şişelenerek 1,5 liradan Ziraat Fakültesi satış mağazalarında satışa sunuldu.

Prof. Dr. Ömer Utku Çopur ve Doç. Dr. Canan Ece Tamer tarafından patenti alınan bu içeceklerin, özgünlüğü kanıtlandığı ve koruma altına alındığı kaydedildi.

UÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, yaptığı açıklamada, bitki çaylarının günümüzde daha çok demlenmeye hazır poşetler halinde tüketildiğini ya da aktarlarda bitki yaprak, sap, kök, tohum gibi kısımların kurutulmuş halde satın alınıp, beğeniye göre farklı geleneksel metotlarla hazırlandığını anımsattı.

Çopur, her bitki çeşidinin demleme yöntem ve parametrelerinin farklılık gösterdiğini ve bu yüzden yapılan bilinçsiz uygulamaların beklenen faydaların en aza inmesine, hatta önemli sağlık sorunlarına neden olabildiğini vurguladı.

Amaçlarının, geleneksel yöntemlerdeki hataları önlemek olduğuna değinen Çopur, "Üretimi standardize etmek, bitki çaylarının her dönem ve ortamda sevilerek tüketilebilmelerine olanak tanımak, içecek sektörü için yeni ve üreticiler için de katma değeri yüksek, özellikle mikrobiyal açıdan güvenilir son ürün elde etmek amacıyla böyle bir çalışma yaptık." ifadelerini kullandı.

Çopur, bitki çaylarını şişeleyerek riskleri önlemenin yanı sıra genellikle kış aylarında ve sıcak olarak tüketilen bitki çaylarının her mevsimde tüketiminin de mümkün olacağını belirtti

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8