Unutulmuş Bir Zafer: KUT'ÜL AMARE

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 100. YILINDA KUT-ÜL AMARE ZAFERİNİ ‘UNUTULMUŞ BİR ZAFER’ ADLI ÖZEL SERGİYLE ANIYOR. (İHA/BURSA-İHA)

Unutulmuş Bir Zafer: KUT'ÜL AMARE
 Bursa Büyükşehir Belediyesi, 100. yılında Kut-ül Amare zaferini ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergiyle anıyor. Zaferin kazanıldığı gün olan 29 Nisan’da Bursa Kent Müzesi’nde açılacak serginin ilgi görmesi bekleniyor. Yüz yıl önce dünya tarihine bir kahramanlık destanı olarak yazılan Kut zaferini hatırlatan sergi, Necmettin Özçelik’in metin ve arşivinden yararlanarak hazırlandı. ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergi, ‘Kut-ül Amare ‘29 Nisan 1916’ başlığıyla Bursa Kent Müzesi’nde açılarak tarihi bir gerçeğe ışık tutacak. 

 

imageDownload.aspx.jpg
Kut zaferinin en büyük önemi, köklü bir askeri geleneğe sahip İngiliz ordusunun tarihinde görülmedik biçimde kitleler halinde teslim oluşunun ispatı.. Çanakkale’de Türklere hissettirmeden bölgeyi kayıpsız tahliye etmeyi başaran İngilizler, Kut cephesinde tam bir teslimiyet yaşar. Çünkü bu cephede karşılarında, kendilerinden daha eski bir askeri geleneğe sahip, Çanakkale tecrübesine rağmen değerini takdir edemedikleri bir Türk ordusu bulunmaktadır.

 

imageDownload.aspx.jpg

 

imageDownload.aspx.jpg

imageDownload.aspx.jpg

 
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8