Utanç abidesi kaldırılıyor

Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinde bulunan ve üzerindeki kitabede Osmanlı Devleti’ni bir işgalci gibi gösteren anıt bulunduğu yerden kaldır

Utanç abidesi kaldırılıyor
Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinde bulunan ve üzerindeki kitabede Osmanlı Devleti’ni bir işgalci gibi gösteren anıt bulunduğu yerden kaldırılıyor.

 

Tophane bölgesinde Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin hemen yanında bulunan “Şehitler Anıtı” bulunduğu mevkiden kaldırılıyor. Kurtuluş Savaşı şehit olan Bursalı 14 asker anısına dikilmiş olan anıt üzerindeki kitabe Osmanlı Devleti’ni bir işgalci kuvveti gibi gösterdiği gerekçesi ile gündeme gelmiş ve bu ifadeler birçok kesim tarafından eleştirilmişti.

Hatırlanacağı üzere Vali Şahabettin Harput, Şehir Gazetesi’ne tarihimizle çelişen satırları ile tepki toplayan anıt hakkında açıklama yapmıştı. Vali Harput, oradaki anıt üzerindeki kitabenin olması veya kaldırılması gerektiği konusunda iki farklı görüşün olduğunu belirtmişti. Vali Harput, “Orayla ilgili gerçekçi açıklama önümüzdeki günlerde açıklanacak” açıklamasında bulunmuştu.

Ak Parti İl Başkanları toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “Şehitler Anıtı”nın kaldırılarak başka bir yere taşınması karar verildi. “Şehitler Anıtı”ndaki çalışmalar dün itibari ile başladı.

Anıt üzerindeki kitabe yazanlar:

"Burada yatan askerlerin şehid düştükleri muharebe öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuştur ki, neticesinde Bursa ikinci defa fethedilmiş ve kadim Osmanlı hükümeti nihayet bularak yerine Hükümet-i Cumhurriyemiz teessüs etmiştir. Bu şehidler bu eserlerin abide-i mefharetidir. Mukaddes ruhlarına fatiha. 19 Muharrem 1341-11 Eylül 1338".

Anıt üzerindeki kitabede tepki çeken ifadeler sadeleştirilmiş Türkçe ile şöyle:

"...savaş sonucunda Bursa ikinci defa fethedilmiş ve çok uzun ömür süren Osmanlı Hükümeti son bularak yerine Cumhuriyet Hükümetimiz kurulmuştur."

Not: Haberin içeriğinde kullanılan fotoğrafın tüm yayın hakkı Şehir Medya'ya aittir. 
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2013, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8