UÜ'de, 120 ülkeden 5 bin öğrenci

 Uludağ Üniversitesi’nde 120 farklı ülkeden 5 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Göreve geldiklerinde 2 bine yakın yabancı

UÜ'de, 120 ülkeden 5 bin öğrenci
 Uludağ Üniversitesi’nde 120 farklı ülkeden 5 bine yakın öğrenci eğitim görüyor.

Göreve geldiklerinde 2 bine yakın yabancı öğrenci olduğunu ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, yeni sistemle yabancı öğrenci sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Şu anda uludağ Üniversitesi’nde eğitim gören 5 bine yakın yabancı uyruklu öğrencinin olduğunu belirten Ulcay, “Yabancı uyruklu öğrenciler, en çok tercihini tıp fakültesinden yana kullanıyor. Ancak oradaki kontenjanımız 40 olduğu için diğer bölümlere de ilgi gösteriyor. Türkiye’de 140’ın üzerinde farklı ülkeden öğrenci bulunurken, Uludağ Üniversitesi’ne 120 farklı ülkeden gelen öğrenci var. Bu bizim için ne kadar iyi iş yaptığımızın göstergesidir. En çok öğrencimiz 750 kişiyle Azerbaycan olurken, Suriye'den 450, Türkmenistan, Afganistan, Kosova ve Arnavutluk gibi ülkelerden 100’ün üzerinde öğrencimiz var. Bu yıl Endonezya’dan da 100’ün üzerinde öğrenci kaydını yaptırdı” dedi.

Yabancı öğrenci sayısındaki artışın yeni sistemle doğru orantılı olduğunu ifade eden Ulcay, “Bugüne kadar Türkçe öğrenmiş veya Türkçe okumak isteyenlere imtihan yapıyorduk. Onun için öğrenci sayımız binin altında kalıyordu. Bu sene 10 farklı ülkeye gittik. 12 merkezde o ülkelerin dili ile imtihan yaptık. Bu seneki planımız 20’nin üzerindeki ülkede daha farklı lisanlarda sınavlar açmaktır. Bu da öğrencilerin bizi seçmesinde etkili oluyor” diye konuştu. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24