UÜ'de hariciye haftası

BOSNA HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU BEGAN MUHİC VE KOSOVA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU RRAHİM MORİNA’YI AĞIRLAYAN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ YUSUF ULCAY, BU ÜLKELERİN TÜRKİYE İLE ÖZEL BAĞLARININ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (İHA/BURSA-İHA)

UÜ'de hariciye haftası
Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic ve Kosova İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina’yı ağırlayan Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, bu ülkelerin Türkiye ile özel bağlarının olduğunu söyledi. 

 

 
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen 21. Hariciye Haftası için gelen Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic ve Kosova İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina, Rektör Yusuf Ulcay’ı ziyaret etti. Ziyarette AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Genel Sekreter Prof. Dr. İsmail Sağlam, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tayyar Arı ve akademisyenler de hazır bulundu.
Her iki ülkenin büyükelçilerini misafir etmekten onur duyduklarını söyleyen Rektör Ulcay, Bosnalı ve Kosovalı insanların Türkiye’yi ikinci vatan olarak gördüklerini belirtti. Ülkeler arasında sınırların bulunduğuna fakat kalpler arasında bu sınırın olmadığına işaret eden Ulcay; “Balkanlar ile farklı sınırlarımız olsa da kalplerimiz aynı. Kardeş değiliz belki ancak birbirimizi her zaman kardeş olarak görüyoruz. Gerek tarih boyunca yaşadığımız kader birlikteliği gerekse daha sonrasındaki ikili ilişkilerimiz bu dostluğumuzu ve kardeşliğimizi daha da pekiştirdi. Bundan sonra da ilişkilerimizin gelişmeye devam edeceğini hatta ilerleyen dönemde daha da zirveye çıkacağını düşünüyorum. Uludağ Üniversitesi olarak bu kardeşliğin sürmesi adına her türlü projede seve seve yer alacağımızı bilmenizi istiyorum” dedi.
ÖĞRENCİLERİ AVRUPA’YA KAPTIRMAYIN UYARISI
Uludağ Üniversitesi’nde okuyan Balkan kökenli öğrencilerin tahsillerini bitirmelerinin ardından ülkelerine geri dönerek ülkelerinin üretimine ve gelişmesine katkı koymalarını arzu ettiklerinin altını çizen Ulcay, Türkiye’de eğitim gören balkan kökenli öğrencilerin çalışmak için Avrupa ülkelerine gittiğini tespit ettiklerini kaydetti. Ulcay, YÖK heyeti ile birlikte ilgili bakanlıklarla yaptıkları toplantılarda bu konuyu gündeme getirdiklerini ve önlem alınmasını arz ettiklerini aktardı.
Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu BeganMuhic ise Türkiye ile eğitim alanında işbirliği yapmaya her zaman açık olduklarını söyledi.
Türkiye’de ve Bursa’da olmaktan dolayı şeref duyduklarını belirten Kosova İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina da ülkeler arasında tarihi bir bağın bulunduğuna işaret etti.
Began Muhic ve Rrahim Morina, ardından Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen 21. Hariciye Haftası programına konuşmacı olarak katıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24