UÜ'den Somali'ye bilimsel destek

Uludağ Üniversitesi, Somali’nin yeni üniversitelerinden Jazeera Üniversitesi’ne akademik ve bilimsel destek sağlayacak.  Somali’

UÜ'den Somali'ye bilimsel destek
Uludağ Üniversitesi, Somali’nin yeni üniversitelerinden Jazeera Üniversitesi’ne akademik ve bilimsel destek sağlayacak. 

Somali’nin başkenti Mogadişu’da kurulan Jazeera Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Salad İbrahim Fidow, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı ziyaret etti. Ziyarette iki üniversite arasında iş birliğinin geliştirilmesi için protokol imzalandı. Yusuf Ulcay, Somali’yi kardeş ülkelerden birisi olarak gördüklerini ve eğitim kalitesinin geliştirilmesi için ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Jazeera Üniversitesi’nin ülkedeki büyük üniversitelerden birisi olduğunu kaydeden Rektör Yusuf Ulcay, “Rektörümüzle birlikte Halen Somali Jazeera Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan tıp, ziraat ve mühendislik fakültelerinin ihtiyaç duyduğu akademik kadroların yetiştirilmesi konusunda çalışmalar yapacağız. Üniversitemiz imkânları dahilinde yüksek lisans ve doktora öğrencisini kabul edecek, bu öğrencilerden bir kısmının belirli sürelerde yabancı uyruklu asistan statüsünde çalıştırabilecek. Yüksek lisans ve doktora yaptırılacak öğrencilerin Bursa’da Türkçe öğrenimlerinin yaptırılabilmesi için de çalışmalar yürüteceğiz” diye konuştu.
Jazeera Üniversitesi Rektörü Prof. Salad İbrahim Fidow ise üniversitesine verdikleri desteklerden dolayı tüm Uludağ Üniversitesi yönetimine teşekkür etti. Ülkesindeki eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Türkiye’deki üniversitelerle işbirliklerinin arttırılmasına büyük önem verdiklerini kaydeden Fidow, Somali’deki eğitimin Türkiye’deki üniversitelerin verdikleri bilimsel ve akademik destek sayesinde kısa sürede geliştirileceğine inandığını sözlerine ekledi.
Ulcay, ziyaretin sonunda meslektaşına Uludağ Üniversitesi Simülasyon ve İyi Hekimlik Merkezi’ni gezdirerek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24