Vefa İnegöl'de hayat buldu

Kent Konseyi ile İnegöl Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ Cuma akşamı gerçekleştirildi. Bu

Vefa İnegöl'de hayat buldu

Kent Konseyi ile İnegöl Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ Cuma akşamı gerçekleştirildi. Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen bu özel gecede; İnegöl’ün kültür-sanat, spor, edebiyat, akademik alan ve daha birçok sektörde yetiştirdiği önemli isimler yeniden İnegöl’de buluştu.


İnegöl Belediyesi’nin Kent Konseyi işbirliği ile ilk kez 2014 yılında hayata geçirdiği ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ Cuma akşamı 5’inci kez düzenlendi. Her yıl Aralık ayında yapılan bu anlamlı program, Mobilya Müzesi Konferans Salonunda düzenlendi. “İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi” bu yıl da tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi nostalji kuşağına dönüştü. Yıllar öncesinin hatıralarının canlandığı gecede, birçok kişinin İnegöllü olduğunu dahi bilmediği Türkiye’ye mal olmuş 20 isim, ilçe halkıyla buluştu. Ülkemize ve şehrimize değer katan görevlerde yer alan 20 İnegöllü, gecenin anısına plaketlerle onore edildi. Eski hatıralar ve anıların paylaşıldığı geceye özellikle geçmişin özlemini duyan ilçe halkının katılımı da yoğun olurken, program adeta bir nostalji kuşağına döndü.


20 ÖZEL İSME VEFA GÖSTERİLDİ


Programda birçok alanda ilçemiz ve ülkemiz adına başarılı çalışmalara imza atan İnegöllüler ile İnegöl’de iz bırakan isimler yer aldı. O isimler şöyle sıralandı: Tuzla Kaymakamı (önceki dönem İnegöl Kaymakamı) Ali Akça, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa İl Emniyet Müdür Yardımcısı (İnegöl Eski Emniyet Müdürü) Şükrü Kaplan, İnegöl Eski Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Eskişehir Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vildan Uylaşer, Balıkesir Üniversitesi Kepsut Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Murat Doğdubay, Hayırsever İşadamı Abdullah Ezim, Yazar-Şair Ahmet Edip Başaran, Amatör eski futbolcu Ahmet Refik Koç, İş kadını Berna Arıç Çokuşoğlu, Araştırmacı Yazar Ekrem Hayri Peker, Milli Bayan Bisikletçi Fidel Aşır, tezhip sanatçısı Hümeyra Yücel, Mimar Mehmet Parlar, eski futbol hakemi Nurettin Karakoç, sporcu Cemil Çakır, fotoğraf sanatçısı Resul Gümüş ve Gazeteci yazar Necmettin Özdemir. Öte yandan, Ankara’daki bir programı nedeniyle geceye katılamayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın adına, plaketini almak üzere programa Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan katıldı.


HATIRALARLA DOLU GECE


Anıların yad edildiği, hatırların yeniden vücut bulduğu programda, eski İnegöl ile ilgili hatıralar da paylaşıldı. İnegöl’ün geçmişine dair önemli anekdotların anlatıldığı hatıralar kimi zaman hüzünlendirdi, kimi zaman güldürdü.

5 YILDA 85 VEFA PLAKETİ VERİLDİ


20.00’da başlayan İnegöllülere Vefa ve Hatırlama gecesinin açılış konuşmasını İnegöl Kent konseyi Başkanı Haydar Cerrah yaptı. Haydar Cerrah, Kent Konseyi ve İnegöl Belediyesi işbirliğinde bu yıl 5’incisini düzenledikleri bu özel gecede çok özel anlar yaşayacaklarını ifade ederek, “Giderek insanların, hatta ailelerin birbirinden uzaklaştığı birbirini unuttuğu ve unutulduğu bir zamanda biz İnegöl Kent Konseyi olarak vefayı çok önemsiyoruz. Yaptığımız bu ve benzeri faaliyetlerle vefa duygusunu diri tutmaya çalışıyoruz. Bu gece burada birbirinden kıymetli 20 kişiyi sizlerle buluşturacağız. 5’inci yıldaki vefa gecemizi de saydığımız zaman toplamda 85 kişiye biz vefa plaketi vermiş oluyoruz. Ama en büyük teşekkür, onca yolu aşarak 6 farklı ilden gelen siz değerli misafirlerimize... Bizleri bu anlamlı gece yalnız bırakmayan tüm konuklarımıza selam olsun” dedi.

7 İSİM 7 AYRI OKULDA KARİYER KONFERANSI YAPTI


Vefa gecesine katılmak için gelen konuklardan 7’sinin gün boyu İnegöl’de 7 ayrı okulda kariyer konferansları yaptığını hatırlatan Cerrah; “Bugün İnegöl’de tam anlamıyla büyük bir beyin fırtınası vardı. Organizasyon yapanlar çok iyi bilirler mutfak çalışmalarını. Bu program için 3 ay önce hazırlıklara başladık, önce 30’dan fazla isim tespit ettik, konukları 2 ay önceden aramaya başlayarak söz aldık ve bir hafta önce de son kez teyit için görüştük. Bu arada birçok insan da maalesef geçerli mazeretler göstererek katılamadılar. Çok yorucu ancak bir o kadar da keyifli olan bu program, kısaca böyle şekillendi. Şunu belirtmeden geçemeyeceğiz; konsey çalışmalarımızın ilk 3 yılını Sayın Alinur Aktaş ile birlikte geçirdik. Son iki yılda da Alper Taban Başkanla geçiriyoruz. Bizlere çok güzel bir çalışma alanı açtılar. Buradan Kent Konseyi adına her iki Başkana da çok teşekkür ediyorum. Kent Konseyleri 5 yılda bir seçilir. Buna göre bizim görevimiz 29 Mart yerel seçimleriyle birlikte sona erecek. Gelecek dönemle ilgili genel kurul üyeleri neye karar verirler, bizim kararımız ne olur gibi konular henüz net değil. Ama gerçek olan bir konu var ki bu program bizim 5’inci programımız. Bir nevi final programımız olacak” diye konuştu.

VEFA HEM YAŞAYANI HEM DE YAŞATANI MUTLU EDER VE YÜCELTİR


Türkiye’de bir başka örneği görülmeyen vefa programıyla ilgili basındaki ve sokaktaki geri dönüşlerinin kendilerini son derece mutlu ettiğini dile getiren Cerrah, şöyle devam etti: “Yaptığımız çalışmanın ne kadar önemli ve güzel bir çalışma olduğuna inancımız tamdır. Eski Milli Eğitim Müdürlerimizden Necati Çelebi’nin ‘Kent Konseyi İnegöl’e vefayı getirdi. Sizi görünce aklıma vefa geliyor’ sözleri bizim için çok anlamlıdır. Vefa o kadar kıymetli bir duygudur ki bu duygu hem yaşayanı hem de yaşatanı mutlu eder ve yüceltir. Şu sahne sizden önce nelere şahit oldu bir bilseniz. Koca koca profesörler, CEO’lar, milli sporcular, sanatçılar gözyaşlarını tutamadılar bu sahnede. Her türlü ödülü almak önemlidir ama vefa ödülü sanırım çok başka bir anlam ifade etmektedir. Birazdan sizlerin de tanıyacağı milli bisikletçimiz Figen Aşır hanımın ‘O kadar zor günler yaşadım ki. Dizim kırıldı, sakatlandım ama hiç kimse beni aramadı ve bana sahip çıkmadı. Oysaki hiç tanımadığım sizler aradınız ve beni buldunuz. Ben Bodrumda yaşıyorum. Ne olursa olsun mutlaka katılacağım’ sözleri sanırım sizler için de anlam ifade ediyordur. İnegöl’ümüzün, Bursa’nın 17 ilçesinden çok başka bir önem arz ettiğine inanıyoruz. Bursa’nın Belediye Başkanı İnegöl’den seçiliyorsa, iktidar partisinin İl Başkanı İnegöl’den seçilmişse, bu kentin gelecekte daha da önemli görevler üstleneceğine inanıyorum. Bu kentteki nitelikli, cesur ve girişimci insan potansiyeli mutlaka bir gün ortaya çıkacak ve ülkemizde her alanda üst düzey hizmet yapacaktır. Biz buna inanıyoruz.”

ÖLDÜĞÜMDE TOPRAĞIMI ÖPECEĞİNE, YAŞIYORUM GEL ALNIMDAN ÖP


“Biz insanların kıymetinin yaşarken bilinmesini istiyoruz. Biz sadece ölünce değil, yaşarken insanlara değer verilmesini istiyoruz. Siz ölülere madalya takamazsınız, ölülere sizi seviyoruz diyemezsiniz, ölülere sizinle gurur duyuyoruz demenin hiçbir anlamı yoktur. Yeni açılan caddelere, sokaklara bu kentin çocuklarının adı konulamaz mı mesela. Mesela bir sevgi, bir saygı ve bir vefa medeniyeti inşa edebilir miyiz? Değer yargılarının giderek itibar kaybettiği ve yerlerde süründüğü bu çağda, acaba bir nezaket, hoşgörü ve empati medeniyetini başlatabilir miyiz? Yada bir tuğla da biz koyabilir miyiz? Tabi ki kolay değildir bu işleri yapmak ama biz bunu tüm kalbimizle istiyoruz. Konuşmamı Montaigne’in sözüyle bitirmek istiyorum; ‘Öldüğümde toprağımı öpeceğine, yaşıyorum gel alnımdan öp.’ Hepinizi bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum. İyi ki varsınız.”

KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULUNA PLAKET TAKDİM EDİLDİ


Haydar Cerrah’ın konuşmasının ardından, Kent Konseyi Yürütme Kurulu isimleri anons edilerek sahneye çağırıldı. Programın yapımında emeği geçen bu isimler adına, 1299’dan Günümüze 1299 İnegöllü kitabının yazarı Turhan Şahin bir konuşma yaptı. Ardından yürütme kuruluna İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban tarafından plaket takdimi yapıldı.

20 DEĞER, VEFA ÖDÜLÜNÜ ALDI


Plaket takdimleri sonrası vefa ödüllerinin takdimlerine geçildi. Siyasetçi, sporcu, sanatçı, akademisyen, ekonomist ve gazeteci olarak kendi alanlarında önemli çalışmalara imza atmış, İnegöl’de doğmuş ve yaşamış ya da İnegöl’e hizmet etmiş 20 değer tek tek sahneye çağırıldı. 20 isim, özgeçmişleri okunduktan sonra kısa birer konuşma da yaptılar. Plaketleri ise protokol üyeleri takdim etti. Programa Cem Taşkıner söylediği Türk sanat Müziği eserleriyle renk kattı.

İNEGÖL ÖNEMLİ DEĞERLER YETİŞTİRMİŞ


Ödüllerin takdimi sırasında sahneye çıkan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da burada duygularını ifade etti. Başkan Taban, “İnegöl gerçekten çok önemli değerler yetiştirmiş. Bunu ben de bu şehirde doğan, büyüyen ve kazanan bir kardeşiniz olarak ifade etmek istiyorum. Gerçekten burada doğup büyüyen ya da gelip geçerken burada izler bırakan… Hemşerilerimiz bulundukları her alanda izler bırakmışlar. Vefa sadece bir semtin adı değil. Bana göre hatırlamak da hatırlanmak da güzel bir duygu. Bu program Kent Konseyimizin Alinur Aktaş Başkanımız döneminde başlattığı ve bu günlere getirdiği güzel bir proje. Tabi artık yerel seçimlere de yaklaştığımız için Kent Konseyimiz adına da bir final programı gibi oldu. Bu geceyle taçlandırmış oldular. Burada birbirinden değerli büyüklerimizi görüyorum. Benim için de açıkçası vefayla anılan kişiler arasında anılmak çok güzel bir duygu. Doğduğum ve büyüdüğüm şehre karşı ben sorumluluklarımı yerine getirdiğimi düşünmüyorum. İnşallah rabbim fırsat verirse daha güzel projelerle sizlerin karşısında oluruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Program vefa ödüllerinin takdimi ile devam ederken, gecenin sonunda, vefa programı anısına 20 isim hatıra fotoğrafı da çektirdi. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8