Yıldırım Belediyesinden fırsatçılara denetim

Yıldırım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, döviz kurlarındaki hareketlilik bahanesiyle bazı ürünlerin fiyatlarında artış yapıl

Yıldırım Belediyesinden fırsatçılara denetim

Yıldırım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, döviz kurlarındaki hareketlilik bahanesiyle bazı ürünlerin fiyatlarında artış yapılarak vatandaşların mağdur edilmesini engellemek amacıyla ilçedeki market zincirlerinde incelemelerde bulundu.


Yıldırım Belediyesi, son dönemde özellikle marketlerde satılan gıda ürünlerinde görülen ve vatandaşların tepkisini çeken fiyat dalgalanmalarına karşı harekete geçti. Yıldırım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, tüketici haklarının korunması ile ilgili 6502 sayılı kanun kapsamında yapılan denetimlerde, iş yeri ruhsatı, etiket, yerli üretim sembolü, son tüketim tarihi, genel temizlik, ambalaj bütünlüğünün korunması, muhafaza koşulları ve gramaj kontrolleri, ürünlerin reyon fiyatı ile kasa fiyatının uyuşup uyuşmadığı gibi konularda kontroller yaptı. Ekipler yapılan denetimlerde eksikliği tespit edilen konular hakkında market yöneticilerine uyarılarda bulunarak, usulsüzlük tespitinde ise yasa gereği cezai işlem uygulanması için tutanarak düzenledi.


VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK


Döviz kurlarındaki hareketliliği bahane ederek yaptıkları fiyat artışlarıyla haksız kazanç elde eden işletmelere karşı vatandaşların mağdur olmasına izin vermeceklerini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Ülkemizin büyümesi adına atılan adımları engellemek amacıyla başlatılan ekonomik saldırıları fırsat bilerek vatandaşlarımıza yüksek fiyat uygulamasıyla ürün satmaya çalışan fırsatçılara karşı gerekli önlemleri alıyoruz. İlçemizdeki işletmeleri, girdi, maliyet ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek, vatandaşlarımıza sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın fahiş fiyatla satış yapması durumuna karşı Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından denetliyoruz. Sebepsiz fiyat artışlarıyla haksız kazanç elde eden işletmelere karşı hemşehrilerimizin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.


DENETİMLER ARALIKSIZ SÜRECEK


Fiyatlarda oynama yapan işletmelere fırsat vermemek ve vatandaşların zarara uğramasını önlemek amacıyla ilçe sınırları içinde bulunan ve gıda ürünleri satan işyerleri başta olmak üzere denetimlerin aralıksız süreceğini belirten Başkan Edebali, “Ülke ekonomimize zarar veren, vatandaşlarımızı mağdur ederek haksız kazanç elde etmek isteyenlere, hemşehrilerimizin sağlığını hiçe sayıp hijyen koşullarına aykırı hareket eden işyerlerine karşı ilgili mevzuatlar çerçevesinde gereken yasal yaptırımları tereddüt etmeden uygulayacağız. Gerek gıda fiyatlarıyla, gerekse de halkın sağlığı ile oynayanlara fırsat vermemekve hemşehrilerimizin mağduriyetinin önüne geçmek adına denetimlerimiz aralıksız devam edecek” dedi. Marketlerde alışveriş yapan vatandaşlar da zabıta ekiplerinin denetimlerinden son derece memnun olduklarını belirterek, denetimlerin yüksek fiyat değişikliği uygulamasını engeleyeceğine inandıklarını söyledi. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24