Yıldırım'da uyuşturucuya savaş açıldı

Madde bağımlılığı ile mücadele konusunda ‘Değerlisin Sağlıklı Kal’ anlayışı ile harekete geçen Yıldırım Belediyesi; kamu kurum ve kuruluş

Yıldırım'da uyuşturucuya savaş açıldı
Madde bağımlılığı ile mücadele konusunda ‘Değerlisin Sağlıklı Kal’ anlayışı ile harekete geçen Yıldırım Belediyesi; kamu kurum ve kuruluşları ile STK'lar işbirliğinde Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek sosyal sorumluluk projesini başlattı.

 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali; Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Birlik Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Bayraktar, Bursa Halk Sağlığı İl Müdür Vekili Dr. İrfan Oğuz’un katılımıyla Yıldırım'da madde bağımlılığı ile mücadeleyi başlatan protokolü Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle imzaladı. Türkiye'de bir ilk olan sosyal sorumluluk projesinin önemine vurgu yapan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Geleceğimiz olan gençlerin, böyle bir risk faktörüyle karşı karşıya kalmasına asla müsaade edemeyiz. Yıldırım Belediyesi olarak bu meseleye yönelik toplumun tüm kurumlarının harekete geçmesini ve el birliği ile geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

GENÇLER VE AİLELER BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Bağımlılığa neden olan maddelerin daha çok gençleri hedef aldığının altını çizen Başkan Edebali, madde bağımlılığı ile mücadelenin oldukça zor olduğunu ancak imkânsız olmadığını kaydetti. Yıldırım Belediyesi'nin 'ideal şehir' hedefiyle geleceği inşa etme çalışmalarına hız verdiğini dile getiren Başkan Edebali, “Toplumumuzu bilinçlendirme aşamasında Yıldırım Belediyesi olarak bize, ailelerimize, okullarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza çok önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir” dedi. Başkan Edebali, “Gerek eğitimcilerin, gerek ailelerin, aile hekimlerimizin ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları ile kitle iletişim araçlarının doğru bilgilendirmeyle vereceği eğitim; başta yeni yetişen genç nesiller olmak üzere toplumun diğer tüm fertlerinin bu konuda bilinçlenmelerini ve zararlı olan maddelerden uzak durmalarını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. Başkan Edebali, “Eğer aile bağlarımızı güçlü tutarsak çocuklarımızı da kötü alışkanlıklardan uzak tutabiliriz. Gençlerimizi kıskaç altına alma operasyonlarına karşı milli kültürümüzü sürekli canlı tutacağız” şeklinde konuştu.

BÜYÜK HEDEFLERE SAĞLIKLA YÜRÜYECEĞİZ

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, imzalanan protokolün gerçek bir toplumsal mutabakat olduğuna vurgu yaparken, “Bizim en büyük zenginliğimiz toplumsal çeşitliliğimiz ve genç neslimizdir. İlçemizde sadece klasik belediyecilik hizmetleri yapmak yeterli değildir. Amacımız; paydaşlarımızla toplumsal bir bilinç oluşturmaktır. Bu projenin Türkiye’ye örnek olacağına inanıyorum. 2023, 2053 ve 2071 yılları için büyük hedeflerimiz var. Bu hedefleri tehdit eden en büyük etkenlerden biri de madde bağımlılığıdır. ‘İnsani yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla topyekûn bir mücadele başlatmamız lazım. Hedefsiz toplumlar mazeret üretir. Biz bu konuda mazeret üretmek istemiyoruz. Bu projeye büyük destekler sağlayan Sayın Valimize ve diğer paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

VALİ’DEN BAŞKAN EDEBALİ’YE ÖVGÜ

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi sosyal belediyecilik hizmetlerinden ötürü kutlarken, “Bugün hem Yıldırım hem de Bursa için çok önemli bir protokol imzalıyoruz. Ülkede bir seferberlik söz konusudur. Problem büyük ve artık madde kullanma yaşı 12-13’lere kadar düştü. Yıldırım ilçemiz Bursa’nın en çok göç alan yeridir. Bu ilçenin başkanı sadece klasik belediyeciliğin ötesinde sosyal belediyeciliğin gereğini de yerine getiriyor. Gençliği zararlı maddeden korumak için iş birliği yapıyor. Ben Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi bu nedenle kutluyorum” dedi.

Projenin paydaşlarından Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan madde bağımlılığı ile ilgili yaptığı sunumda, “Değerlisin Sağlıklı Kal projesi istediğimiz sonucu verirse Türkiye’de örnek olacaktır” diye konuştu. Bursa Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. İrfan Oğuz da 50 kişilik bir profesyonel ekiple eğitimlere başlanacağını belirterek, öncelikle madde bağımlılığı açısından risk altındaki ergenlere yönelik çalışmalar yapılacağını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24