Yıldırım'ın gururu; 'Geri Dönüşüm Teyze'

Yıldırım Belediyesi, sürdürülebilir çevre politikası kapsamında Türkiye’de ilklere imza atan çalışmalar yürütürken, geri dönüş

Yıldırım'ın gururu; 'Geri Dönüşüm Teyze'

Yıldırım Belediyesi, sürdürülebilir çevre politikası kapsamında Türkiye’de ilklere imza atan çalışmalar yürütürken, geri dönüşüm konusunda katkıları ve çevre duyarlılığı olan ilçe sakinlerini de onurlandırıyor.


Yıldırım Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda çevre gönüllüsü Nahide Aşçı ve ailesini ağırlayan Başkan İsmail Hakkı Edebali, geri dönüşüme yaptığı katkılar ve çevre hassasiyeti nedeniyle Nahide Aşçı (65)’ya plaket taktim etti. Değirmenlikızık Mahallesi’nde çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm farkındalığı ile komşularına örnek olan, mahallede geri dönüşüm seferberliği başlatan, Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ile iş birliği gerçekleştiren Nahide Aşçı’ya gösterdiği özverili çalışmadan dolayı Başkan İsmail Hakkı Edebali teşekkür etti. Yıldırım’da doğanın korunmasına ve atıkların geri dönüşüm yoluyla yeniden değerlendirilmesine katkı sunan Nahide Aşçı ve ailesinin evine gerçekleştirdiği ev ziyaretleri kapsamında 6 Temmuz 2018’de konuk olan Başkan Edebali, hayata geçirdikleri hizmetlere ilçe sakinlerinin destek olmasının, kendileri adına büyük önem taşıdığını vurguladı.

SIFIR ATIK PROJESİ’ YILDIRIM’DA


Son yıllarda geri dönüşüm ve çevre koruma konusunda önemli projeler hayata geçirdiklerini ve atık yönetimi konusunda Avrupa Birliği standartlarını uyguladıklarını hatırlatan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Yarınlara en büyük mirasımız çocuklarımız, çocuklara karşı en büyük sorumluluğumuz ise onlara daha yaşanabilir, daha yeşil ve kaynakları tükenmemiş bir dünya bırakmak. Çevre sorunlarının çözümü, 7’den 70’e hepimizin el ele vermesi gereken ve toplumsal bilinçle hareket etmemizi gerektiren bir konu. Ne mutlu bize ki gerçekleştirdiğimiz çalışmalara hemşehrilerimiz destek oluyor, sahip çıkıyor. Nahide teyzemiz de bir çevre gönüllüsü olarak mahallesinde adeta bir geri dönüşüm seferberliği yürütüyor. Kendi ailesinin ve apartman sakinlerinin tüm atıklarını türüne göre ayrıştırarak kaynakların ziyan olmasının önüne geçiyor. Ben de gerçekleştirdiği bu önemli çalışmaya, Nahide teyzemizin evine konuk olarak bizzat şahit oldum. Nahide teyzemizin gösterdiği bu önemli duyarlılık, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünü yaptığı, israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve geri kazanmak için ‘Sıfır Atık Projesi’ne uygun bir örnek teşkil ediyor” dedi.

TÜM MAHALLEYE YAYILDI


Nahide Aşçı’nın geri dönüşüm seferberliğini gören komşularının da bu seferberliğe katılarak toplumsal bilinçle hareket etmelerinin en güzel örneklerinden birini sergilediklerini vurgulayan Başkan Edebali, “Nahide teyzemizin uyandırdığı bilinçle, yürüttüğü duyarlı çalışmalarını gören komşuları da atıklarını geri dönüşüm için ayrıştırarak kendisine teslim ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzün geri dönüşüm ekipleri de Nahide teyzemizin topladığı geri dönüşüme uygun atıkları teslim alıyor. Geri dönüşüm yolu ile kaynakların doğru kullanılmasına öncülük eden Nahide teyzemiz ilçemizin ve ülkemizin ekonomine de doğrudan katkı sağlıyor. Gösterdiği özverili çevre seferberliği için hem Nahide teyzemiz ve ailesine, hem de mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum. Bu aynı zamanda korumak ve yaşatmak için büyük önem verdiğimiz mahalle kültürü adına da çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Bu örnek çalışmanın tüm ilçemizde yaygınlaşması adına hemşehrilerimizi geri dönüşüm konusunda yürüttüğümüz hizmetlere destek olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

‘DEVLETİMİZ GÜÇLENSİN, MİLLETİMİZ KAZANSIN’


Geri dönüşüm duyarlılığını 12 yıldan bu yana sürdürdüğünü belirten Nahide Aşçı, “Atıkların boşa gitmesini önlemek adına kendi evimde geri dönüşüm için ayrıştırmaya başladım. Takvim yapraklarını, yoğurt kaplarını, süt kutularını ve bunun gibi atıkları çöpe atmak yerine ayrıştırmaya başladım. 12 yıldan beri geri dönüşümü komşularıma teşvik ediyorum. Komşularım önce bunu yadırgadı, daha sonra iyi bir şeye teşvik ettiğimi anladılar. Kendileri de geri dönüşüm için atıklarını ayrıştırmaya başladılar. Atık toplama günü, geri dönüşüm atıklarını vermeyi unutan olursa zillerine basıp hatırlatıyorum. Kendi evimin bodrumunda tüm atıkları topluyorum. Yıldırım Belediyesi’nin geri dönüşüm atığı toplama aracı geldiğinde kendi ellerimle atıkları teslim ediyorum. Atıklar boşa gitmesin, belediyemiz yararlansın, devletimiz yararlansın diye komşularımızla birlikte gayret gösteriyoruz. Herkes böyle yapsa daha iyi olur. Belediyemiz kalkınır, devletimiz güçlenir, devlet zarara uğramaz, milletimiz kazanır. Geri dönüşüm hizmetleriyle çocuklarımıza, torunlarımıza daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalışan Yıldırım Belediyesi’ne ve Başkanımız İsmail Hakkı Edebali’ye teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24