Zeytinden elinizi çekin!

Mudanya’da Yalıçiftlik Göleti için kesilen 30 ağaç üzerinden siyasi operasyon çekmek isteyen CHP, bu tutmayınca bu kez Marmarabirlik’i hede

Zeytinden elinizi çekin!
Mudanya’da Yalıçiftlik Göleti için kesilen 30 ağaç üzerinden siyasi operasyon çekmek isteyen CHP, bu tutmayınca bu kez Marmarabirlik’i hedef aldı. Pazartesi günü Yalıçiflik Mahallesi’ne Mudanya Belediye Başkanı ile giden Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun eşi Yusuf Kayışoğlu, dün kaleme aldığı köye yazısında Marmarabirlik’in, üyelerini mağdur ettiğini ileri sürdü. Oysa Marmarabirlik, aldığı ürünün parasını üreticiye peşin ödeyen, satışını her yıl katlayan bir başarı grafiği gösteriyor.

Fetih Bağcı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Yalıçiftlik Maallesi’nde DSİ’nin 17 milyon lira gibi yüksek bir bedelle inşa ettiği gölete su taşıyacak kanallar için kesilen 30 ağacı fırsat bilerek, kısa bir süre önce zeytin katliamı yapıldığı yönünde bir propaganda başlattı. Ancak istediği karşılığı bulamayınca konuyu CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu tarafından TBMM genel kuruluna taşıdı. Bu girişim de sonuç vermeyince Pazartesi günü Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Nurhayat Kayışoğlu’nu da alarak Yalıçiftlik Köyü’ne gitti ve burada yatırımın durdurulmasını istedi.

MUHALİF DELEGE İLE ALGI OPERASYONU

Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun gazeteci eşi Yusuf Kayışoğlu, Marmarabirlik seçimlerinde kaybeden ekibin delege listesinde yer alan bir isim üzerinden Marmarabirlik’in üreticiyi mağdur ettiğini yazdı. Bir kişi üzerinden onbinlerce üreticinin Marmarabirlik yönetimine tepkili olduğu algısı oluşturulmaya çalışılan yazıda, TSE’nin standartları göz ardı edilerek dane hesabı gündeme taşındı. Oysa Marmarabirlik dane hesabını üreticiden aldığı ürünün pazarlama şansını artırmak üzere ve tamamen TSE standartlarına göre yapıyor.

TÜRKİYE’NİN ÖRNEK KOOPARATİFİ

Milyonlarca lira zarar eden bir kooperatifken bugün aldığı ürünün parasını peşin ödeyen, 54 ülkeye ihracat yapan, sektöründe 5 kez ihracat şampiyonu olmayı başaran Marmarabirlik, 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde de sürekli yer alıyor. Halen 2017-2018 ürün alım kampanyası başarıyla devam eden Marmarabirlik, 32 bin üyesini mağdur etmek bir yana karına ortak ederek yıllar sonra kar payı dağıtma başarısını gösterdi.

PİYASA KOŞULLARINI ŞEKİLLENDİRİYOR

Marmarabirlik bir yandan üreticiyi korumaya çalışırken bir yandan da serbest piyasada tüccarlarla rekabet etmek zorunda. Dane hesabı yukarı çekildiğinde iri zeytin tüccara, ince zeytin ise Marmarabirlik’e gidiyor. Marmarabirlik iri daneli zaytin aldığında satış rakamları yukarı çekiliyor.  2009 yılında ortalama yıllık satışı 23 bin tonlarda olan Marmarabirlik, geçtiğimiz yıl 40 bin tonlar bandına kadar çıkmayı başardı.

KALİBRE HAK DEĞİL SATIŞ KRİTERİ

Marmarabirlik’e dane hesabıyla yapılan siyasi operasyonda kullanılan dane hesabı( kalibre) satışlarda belirlenen bir kriter olarak ele alınıyor. TSE standardına göre havuz çıkışı 230 dane mega zeytin olarak değerlendiriliyor ve piyasada satışı en yüksek ürün bu olarak gösteriliyor. Havuz çıkışı danede yüzde 20-25 fire verildiği göz önüne alındığında Marmarabirlik’in üreticiyi mağdur etmediği net bir şekilde gözler önüne seriliyor. Marmarabirlik’in satışa yönelik attığı bu adımlarla artık ürünleri şarküteri reyonlarında yer alıyor ve vatandaşın tüketimine sunuluyor. İddia edildiği gibi eğer Marmarabirlik o kalibre ürünü almazsa şu an piyasada en fazla ilgi gören mega1, mega, gold ve şarküteri reyonundaki satışı yapamayacak çünkü o kalibre ürün direkt tüccara gidecek.

ARZ TALEP DENGESİ OLMADAN ALIM YAPILABİLİR Mİ?

Piyasaya yapılan arz ve karşılığındaki talep göz önünde bulundurulmadan alım yapılmasının mümkün olmadığı göz önüne alındığında, üreticinin lehinde bir fiyat politikası geliştirildiği de ortaya çıkıyor. Marmarabirlik bu yıl 48 bin ton zeytin alacak. Bunun maddi bedeli 300 milyon lira ve birlik bunun yüzde 80’ini peşin ödüyor. Ürün bedelini 1 lira dahi kredi çekmeden ödeyen Marmarabirlik, üreticisine ilaç ve gübre desteğinde de bulunuyor.

MÜTEAHHİTLERİN AĞAÇ KATLİAMINI GÖRMÜYOR

Tüm bunların ışığında Marmarabirlik’e yapılmak istenen siyasi operasyonun havada kaldığı ortada. Muhalif bir kişinin sözlerinden yola çıkarak 32 bin üyenin görüşüymüş gibi yansıtılarak verilmek istenen algı, Yalıçiftlik Göleti ile ilgili yapılmak istenen algı operasyonun tutmamasının verdiği stresle gündem gelecek bir konu arayışından öteye geçmiyor. Eşi daha önce Mudanya Belediyesi’nin avukatı olan Yusuf Kayışoğlu’nun Mudanya’da müteahhitler eliyle katledilen binlerce zeytin ağacını görmeyip, Yalıçiftlik’teki 30 ağacı çevre katliamı olarak gösterme, Marmarabirlik’i bir kişinin sözü ile hedef tahtasına koyma girişiminin ne kadar siyasi olduğu da ortaya net bir şekilde çıkıyor.
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19