Bursaspor kurtarıcı arıyor

Şampiyon apoletiyle düştüğü TFF 1. Lig’de sezona Süper Lig umutlarıyla başlayan Bursaspor yine hezimete uğradı. Sezon başından sonuna kadar bir türlü istikrarlı görüntü çizemeyen Yeşil-Beyazlılar Play-Off’ta karşılaştığı Adana Demirspor karşısında da hiçbir varlık gösteremedi. Maçın ardından futbolcuların yaptığı açıklamalar ise acı vericiydi.

Disiplinsizliğin hat safhaya ulaştığı Bursaspor’da eşi benzeri görünmeyen olaylar yaşandı. Takımın tecrübeli isimleri Kerem Can Akyüz ve Anıl Karaer, Özer Hurmacıyı hedef alarak, yaptıkları açıklamalarda Bursaspor’un sabotaja kurban gittiğini söylediler. Maçın öncesi ve sonrası yaşananlar Bursaspor’a yakışmadı.

Bu olaylardan sonra Mesut Mestan da Anıl Karaer ve Kerem Can Akyüz’ü haklı çıkaran açıklamalarda bulundu. Özer’in maçtan önce eşyalarını alıp tesisten ayrıldığını oyuncuları da geç saatlere kadar uyutmadığını söyledi. Bir de kendisinin Özer ile telefonda konuşup, oyuncuyu sakinleştirmek için uğraştığını belirtti. Ama koskoca Bursaspor Başkanı olarak böylesine ufak bir krizi nasıl yönetemediğini hala açıklamadı. Ya da yaşananlardan dolayı en ufak bir özür dilemedi.

Mesut Mestan’ın başkan seçilmesinden bu yana ara ara yazılarımızda yer verdik. Mestan’ın Bursaspor başkanı olacak kalibresinin olmadığından her fırsatta bahsettik. Bursaspor o kadar zor durumdaydı ki kimse sahip çıkmayınca ihale Mesut Mestan’a kaldı. Ama burada taşın altına elini soktu diye Mestan’ı tebrik edecek değiliz. Çünkü beceremeyeceğin işin altına girmek de fedakarlık değil bunu söyleyelim.

Peki şimdi ne olacak? Herkesin ısrarla kullandığı o sözün bir yansıması Bursaspor. (Kötü günler geride kaldı sırada daha kötü günler var) Bursaspor’u bu dipsiz kuyudan kim çıkartır bilmiyorum. Ama Bursa’da bu işin altından kalkacak insanlar var. Yeter ki istesinler. Bursaspor birkaç yılda düzlüğe de çıkar Süper Lig’e de.

Bazı köşe yazarlarının çağrısından sonra Levent Kızıl ismi ön plana çıktı. Twitter’da gündem olan konu taraftarı coşturdu. Levent Kızıl ismi taraftara da cazip geldi. Bunun üzerine günün ilerleyen saatlerinde Kızıl sosyal medya hesabından bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Kızıl şunları söyledi: "TFF 1. Lig'in sona ermesiyle beraber Bursasporumuzun Süper Lig'e yükselememesi tüm Bursasporluları olduğu gibi beni de derinden üzmüştür. Sevinçleri de üzüntüleri de beraber paylaştığım, hiçbir kırgınlığımın olmadığı büyük Bursaspor taraftarının şahsıma göstermiş olduğu teveccühe çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar sağladığı destekle Bursaspor'un daima yanında yer alan Uludağ içecek ailesinin bir ferdi olarak mevcut şartlarda Bursaspor Başkanlık görevini yapmamın mümkün olmadığını iletmek durumundayım. Kızıl ve Erbak aileleri Bursaspor'un her zaman yanında olacaktır. Frutti Extra Bursaspor Basketbol takımımız da inşallah Avrupa'da kentimizi gururla temsil edecektir. Mensubu olmaktan onur duyduğum Bursaspor camiasına yeni sezonda Süper Lig yolunda başarılar dilerim. Geçen sezon olduğu gibi önümüzdeki sezonda da tribündeki yerimi alıp takımımızı destekleyeceğim" ifadelerini kullandı. Bu açıklama Bursaspor cephesinde üzüntüye neden oldu. 

Aslında formül çok açık. İlk olarak başkan olan kişi ödenmesi gereken yaklaşık 60 milyon lirayı ödeyerek Bursaspor’a zaman kazandıracak. Geriye kalan acil ödemeler içinde şehir dinamiklerini harekete geçirecek.

Gelen kişinin Bursa’da sevilen sayılan bir isim olması şart. Yoksa Mesut Mestan gibi ortada kalır. Eğer ağırlığı olan bir isim başkan olursa, herkes Bursaspor’a iyi-kötü yardım eder.

Niye biri böyle bir yükün altına girsin diye sorulabilir. Lakin Bursaspor’u bu halden çıkaracak ismin heykeli dikilir. İbrahim Yazıcı gibi adı yıllar geçse de konuşulur. Bursa tarihine altın harflerle kazınır.

Her ne kadar geçen seçimde Bursaspor’a kimse sahip çıkmasa da bundan sonra birilerinin taşın altına elini koyacağı düşüncesindeyim. Hatta hiç beklemediğimiz sürpriz adaylar bile çıkabilir. Elindeki maddi gücü Bursaspor’a harcayabilecek insanlar var. Önemli olan gelecek kişiye bütün şehrin destek vermesi.

YORUM EKLE

banner19