Bursaspor transferde ne yapacak?

Yeni sezon hazırlılarına başlayan Bursaspor’da kısa bir süre önce birçok sorun ortadan kalktı. Kulüp başkanı belli oldu, takımın yeni hocası göreve başladı. Genç ve dinamik bir yönetim listesi şekillendi. Bir de Sébastien Frey’e ödenen parayı da unutmamak gerek. Yeşil-beyazlılar, bu sorunun altından kalkamasaydı büyük bir çıkmazın içine girebilirdi. Sonuç olarak belli başlı sıkıntılar atlatıldı.

Şimdi… Başkan Mesut Mestan’ı zorlu bir sınav bekliyor. Transfer tahtası sorunu Bursaspor’un önündeki en büyük engel. Hatırlanacağı üzere geçen sezon devre arasında halledilemeyen bu problem Yeşil-beyazlıların küme düşmesine neden olmuştu. Eski Başkan Ali Ay, ilk yarıdaki kadronun ikinci yarıda da yeterli olacağını düşünerek, Bursaspor’un ipini çekmişti.

Ali Ay’dan emanet nur topu gibi bir problem var Başkan Mesut Mestan’ın kucağında. Ve… sorunun çözmesi için gerekli parada katlandı. İlk yarıda 12 milyon TL’ye hal olabilecek sorun şu an 24 milyon TL’ye katlandı. Gelen bilgiler Başkan Mestan’ın parayı bulmak için kaynak aradığı yönünde. Her açıklamasında bu sorunun aşılacağını da kendisi söylüyor zaten. Ancak kritik belli başlı noktalar var. Transfer tahtasının açılmasından çok, ne zaman açılacağı önemli.

Çünkü; takımlar kadrolarını kuruyor ve yeni sezona o kadrolarıyla hazırlanıyor. Bursaspor’un böyle bir şansı olmazsa özellikle ligin ilk yarısı çok zor geçer. Alışık olmadığı bir atmosfere çıkacak Timsah. Süper Lig’in havasını iyi bilen bir takımın alt ligde nasıl bir performans sergileyeceği zaten muamma. Bir de buna oturmamış bir kadro yapılanması eklenirse, ilk yarıda hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Hatta Süper Lig şansımızı ilk yarıda bile kaybedebiliriz.

Bu yüzden biran önce transfer tahtasının açılması gerekiyor. Bursaspor’un elinde neredeyse oyuncu kalmadı. Kiralık olan oyuncuların takımdan ayrılması ve eldeki bazı futbolcuların satılmasıyla geçen sezon ki kadrodan eser yok.  Mevcut kadrodaki isimlerin de hala geleceği belirsiz. Kafalarını Bursaspor’a verdikleri söylemek mümkün değil.

Alt ligin bazı kuralları var. Kaliteniz çok yüksek olmasa da mücadele gücünüz yüksek olmalı. Birazda tecrübe istiyor her ortam gibi. Bu yüzden bunları bilip, transfer politikanızı buna göre ayarlamanız lazım. Takviye yapmak için futbolcu almanın bugüne kadar işe yardığını görmedik.

Timsah’ın elinde genç ve işlenmeye hazır bir kadro var. Bu oyuncuların yanına deneyimli ve belli ölçüde kaliteli birkaç futbolcu alınırsa, Bursaspor takım olmayı başarabilir. Bu noktada teknik direktörün de önemi çok büyük. Ama Yalçın Hoca’dan bir şeyler beklemek için eline bir malzeme vermeniz gerekiyor. Başkan Mestan’ın biran önce 24 milyon TL’yi bulup, Bursaspor ruhuna ve kalitesine uygun oyuncularla anlaşması şart. Yoksa Süper Lig’ hayali sadece hayal olarak kalır.

 
YORUM EKLE

banner19

banner8