Bursaspor ve kaybolan imaj…

Bursaspor yeni sezon hazırlıklarının ikinci etabına dün yaptığı çalışmayla başladı. Transfer tahtası sorununu henüz atlatamayan Yeşil-beyazlılar, elindeki oyuncuları da tutmakta oldukça zorlanıyor. Stephane Badji, Santiago Vergini, Yusuf Erdoğan ve Furkan Soyalp’in takımdan ayrılmasından sonra, Aytaç Kara, Ertuğrul Ersoy ve Okan Kocuk’ta transfer görüşmeleri için kulüpten izin istemişti. Şimdi bu kervana birde Muhammed Şengezer eklendi. Genç eldiven de kariyeri adına gelecek sezonda başka bir takımda oynamak istiyor.

Oyuncuların profesyonel düşünüp, bu kararları almasında bir sorun yok. Gelinen noktada çıkarılması gereken dersler var. Saydığımız futbolcuların çoğu bugüne kadar Süper Lig’de birçok maça çıkmış ve kendilerini çok da kanıtlayamamış futbolcular. Nitekim Yusuf Erdoğan örneğinde gördüğümüz gibi bu oyuncuların Bursaspor’dan ayrıldıktan sonra büyük kulüplere transfer olma ihtimali çok yok. Transfer olsalar bile forma giymeleri zor. Genelde yedek kulübesinde bekleyecek potansiyelde futbolcular.

Kaldı ki çok yetenekli olsalardı Bursaspor küme düşmezdi. Beni burada en çok üzen nokta ise Yeşil-beyazlı camianın güç kaybetmiş olması. Yani orta düzeyde futbolcular bile Bursaspor’da kalmak istemiyor. Alt yapıdan yetişen oyuncular, biran önce kaçacak delik arıyor. Bursaspor yöneticilerinin asıl incelemesi gereken sorun tam olarak bu. Eskiden futbolcular, Yeşil-beyazlı formayı giymek için can atarlardı. Teknik direktörler Bursa’ya gelmek için sıraya girerlerdi. Ama camia bu gücünü kaybetti.

Her ne kadar Bursaspor bir alt lige düşse de Türk futbolunda Bursaspor’un büyüklüğü tartışılmazdı. Ama bugün gelinen noktada şampiyon apoletli bir takımdan herkes kaçmak istiyor. Çünkü dışarıda bırakılan kötü bir imaj var. Bursaspor’un teklif yaptığı futbolcu, antrenör acaba ‘paramı alabilir miyim’ diye sorguluyor. Yaşanan onca olaydan sonra bunda da haksız sayılmazlar.

Bu yıl bizi nasıl bir sezon bekler bilinmez. Ancak transfer tahtası açılmazsa ligin çok zor geçeği ortada. Bazen her düşüş bir fırsattır. Timsah’ın artık kabuk değiştirmesi gerekiyor. Dışarıda oluşan kötü imajdan Bursaspor biran önce kurtulması lazım. Sportif başarılar gelip-geçicidir. Lig her sezon yeniden başlar. Ama kurumsal imajınızı kaybederseniz, eski başarılarınızın da bir değer kalmaz.

Geçmiş sezonda yaşanan hataların bu sezon yaşanmaması için Başkan Mesut Mestan ve ekibine çok iş düşüyor. Oyuncuların ve kulüp çalışanlarının maaşlarında aksama olmamalı. Geçmişten gelen borçlar, olabildiğince hızlı bir şekilde kapatılmalı. Bunlar yapılırken yanına sportif başarı da eklenebilir ise o zaman Yeşil-beyazlı camiaya eski gücüne kavuşabilir.
YORUM EKLE

banner19

banner8