Bursaspor'da sular iyiden iyiye ısındı!

Sezona iyi bir başlangıç yapan Bursaspor’da son iki haftada kaybedilen 4 puanın acısı yaşanıyor. Balıkesir ve Bolu maçlarında yara alan Timsah, kritik virajlarda hız kesti. Zirve yarışında cepten yiyen Yeşil-Beyazlılarda sular iyiden iyiye ısındı.

Camiada Yalçın Koşukavak’ın ismi şimdiden tartışılmaya başlandı. Taraftarlar sosyal medya üzerinden ilk kez bu kadar gür bir sesle Hocanın gönderilmesini istedi. Kişisel kanaatim şu an için teknik direktör değişiminin fayda sağlamayacağı yönünde. Yalçın Koşukavak’ı en çok eleştirenlerin başında gelsem de, hoca değişikliğinin çözüm olacağını düşünmüyorum.

Ama Bursaspor böyle devam ederse, Yalçın Koşukavak’ın da sonu olur şimdiden söyleyelim. Çünkü takım kötü gittiğinde ilk ceza teknik direktöre kesilir. Eminin genç teknik adam da bunun farkındadır. Şimdiden o da kara kara düşünmeye başlamıştır.

Peki… Bursaspor’da sorun ne? Nedir bu takıma kritik maçları kazandırmayan noktalar? Aslında bu soruların cevaplarına iyi kötü Bursaspor ile ilgisi olan herkes değindi. Her maçın ardından yapılan teknik ve taktik analizlerde Yalçın Hocaya bir şeyler anlatılmaya çalışıldı ama Hoca söylenenleri duymazdan geldi.

Ligin ilk haftalarında hatırlayacaksınız Bursaspor iyi giderken, Hoca, ‘Beni tercihlerimden dolayı eleştirmeyin’ diyordu. Şimdi bakıyorum da puan kayıplarından sonra bu söylemler ortadan kalktı. Daha alttan alan bir Yalçın Koşukavak var karşımızda.

Ama keşke zamanında bazı eleştirilere açık olsaydı da durum buralara gelmeseydi diye geçiriyor insan içinden. Çünkü futbolda ders kötü sonuçlardan sonra alınmaz. Kazanırken de yapılan hatalardan ders çıkarmak gerekir. Eğer çıkarmazsanız, ilerleyen haftalarda yapılan hatalar, puan kaybına neden olur. Tıpkı Bursaspor’un şu an yaşadığı durum gibi.

Önceden de birkaç kez yazdığım gibi Yalçın Hocanın bazı takıntılarından vazgeçmesi gerekiyor. Formayı hakkedene vermeli. Bursaspor’un orta sahasında üretkenlik sorunu var. Burak Kapacak hariç, oyuncular seviyelerinin altında oynuyor. Bolu maçında Emirhan’ı keserek belki bir değişikliğe gitti Yalçın Hoca ama bu değişikliğinde performanstan kaynaklandığı düşünmüyorum. Orta sahada Selçuk ve Aykut’a forma vererek, daha defansif bir oyun oynamak istedi bana göre.

Sezon başında dikine pas yapan bir orta saha anlayışı vardı Bursaspor’da. Buradaki en önemli katkıyı da Abdullahi Shehu veriyordu. Nijeryalı oyuncu her ne kadar şu an sağbekte iyi bir performans gösterse de bazı maçlarda orta sahaya çekilebilir. Yerine de sezona iyi başlayan İsmail Çokçalış tercih edilebilir. Ama Yalçın Hocanın bu tarz farklı tercihlere gideceğini düşünmüyorum.

Garanti tercihler yapmayı seviyor. Ama teknik ve taktik açıdan kendini geliştirmeli. Her maç oyuncu değişiklikleri hatta yapılan değişikliklerin dakikaları bile aynı. Bir yerden sonra rakipleriniz sizi çözüyor. Yeni tercihler yeni hamleler üretmeniz gerek. Eğer Yalçın Hoca, bazı kararlarında değişikliğe gitmezse, Bursaspor kariyeri çok uzun sürmez.
YORUM EKLE

banner19

banner8