Bütün ülkeler eşittir ama bazıları daha eşit

Dünyanın küresel bir köye dönüşmesiyle birlikte Türkiye’nin taptaze kirazları İngiliz Kraliyet ailesinin sofralarını süslerken elbette onlardan da bizim sofralarımıza bir takım ‘yiyecekler’ geliyor. Çok uluslu markaların tüm dünyaya gönderdiği ürünler… Ancak ne yazık ki markalar, ürünler aynı olsa da içerik olarak yediklerimiz aynı değil.

Ne demek istediğimi şöyle açıklayayım; Aslan Max maskotlu Algida firmasının Twister isimli ‘meyveli’ dondurması tüm dünyada marketlerde kolayca bulunabilen ve özellikle yaz aylarında küçük yaş gruplarının rağbet gösterdiği bir dondurma çeşidi. Peki İngiltere’de yaşayan çocuklarla Türkiye’de yaşayan çocuklar aynı Algida Twister’ı mı yiyor? Maalesef hayır. Türkiye’de üretilen Algida Twister’da yağsız süt oranı yüzde 1 iken aynı marka aynı ürünün İngiltere versiyonunda yağsız süt oranı yüzde 13, Türkiye’de üretilen üründe meyve püresi oranı yüzde 0,4 iken İngiltere versiyonunda yüzde 11. Yani Türkiye’de üretilen Algida Twister dondurmanın süt ve meyve oranı toplamda yüzde 1,4 iken aynı ürünün İngiltere versiyonunda toplam süt ve meyve oranı yüzde 24 civarında.

Küresel markaların bu ikiyüzlülüğü ve çifte standardı elbette bir dondurmayla sınırlı değil. Doritos, Lays, Ruffles, Cheetos, Çerezza gibi ürünleriyle hem çocuk yaş gruplarına hem de yetişkinlere hitap eden Frito Lay firması da aynı iki yüzlülüğü sergiliyor. Şöyle ki Türkiye’de yediğimiz bu cipslerin içerisinde esasen 0,17 gram trans yağ bulunuyor ancak yasalara göre bu yağ oranı yüzde 1’i geçmediği için paket içeriğine trans yağ yoktur yazabiliyor. ABD’de satışa sunulan cipslerin paket içeriğinde de trans yağ yoktur ibaresi yer alıyor ve işte çifte standart; ABD’deki cipslerde gerçekten de 0,1 gram bile trans yağ bulunmuyor. Türkiye’de trans yağ içermez ibaresiyle satışta olan ancak esasen 0,1 gram bile olsa trans yağ içeren ürünler arasında çoğu ailenin kahvaltılarının vazgeçilmezi Nutella da var. Ve tahmin edebileceğiniz gibi Ferrero firması Avrupa’da satışa sunduğu Nutellalarında hiçbir şekilde trans yağ kullanmıyor. Bu çifte standart elbette yalnızca Türkiye’ye yönelik değil.

Twitter’da çok çarpıcı bir video izlemiştim. Bir markanın Meksika’da satışa sunulan en pahalı aracı ile yine aynı markanın ABD’de satışa sunulan en ucuz arabası dayanıklılık testi çerçevesinde birbirine çarpıştırılıyordu ve bilin bakalım ne oldu! Evet, aynı markanın Meksika’da satışa sunduğu en pahalı araba, ABD’de satışa sunduğu en ucuz arabayla çarpışınca tabiri caizse kağıt gibi ezildi. Eric Arthur Blair’in namı diğer George Orwell’in 1944’te kaleme aldığı Hayvan Çiftliği’ndeki mantığın hala istikrarlı bir şekilde sürdüğünü görmek… Sanırım bu ben’cilik insanoğlunun hamurunda var. Bu durumda evet. Efendiler, bütün ülkeler eşittir ama bazı ülkeler daha eşittir.
YORUM EKLE

banner19

banner8