Çocukların içindeki 'insanı' koruyun

Hepimiz insan olarak doğuyoruz ancak hepimiz insan kalamıyoruz. Büyüdükçe insanlığımız küçülüyor, çirkinleşiyoruz, insanı insan yapan vicdanı kaybediyoruz. Çürümüş bir insanlık, yeni doğan insana ırkçılığı öğretene kadar o, siyahla beyaz arasındaki farkı bilmez mesela ya da vicdanını kaybetmiş bir zavallı tarafından içine nefret tohumu ekilene kadar hayvanlara zarar vermez. Ancak sever, bedeni küçük insanlığı arşa değen bir çocuk; toplum ona nefreti, ayrımcılığı, şiddeti öğretene kadar yalnızca sevgiyi bilir ve paylaşır. Günümüzde çok azımız toplumun dayattığı tüm kötülüğe karşı içimizdeki insanı koruyabildik.

Çok azımız insan kalabildik. Zira bulaşıkları yıkamadı diye eşini bıçaklayıp ardından uyuyan adamın(!) insanlığından şüphem var. Hayır! İnsan olmak bu değil, hiçbir zararı olmadığı gibi en az bizler kadar yaşam hakkı olan sokak canlarının boğazını kesip onları vahşice katledenlerin insanlığını sorguluyorum ve onlara insan demenin insanlığını henüz kaybetmemiş azınlığa büyük bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Bir yerde okumuştum “Çocuklara güzel bir dünya bırakmak istiyorsanız dünyaya güzel çocuklar bırakın” katılıyorum çünkü geçmişin çocukları bizler bugünün dünyasını inşa ettiysek eğer bugünün çocukları da geleceği inşa edecek. Dolayısıyla bizler eğer çocuklarımızın içindeki ‘insanı’ koruyabilir, onlar büyüdükçe insanlıklarının küçülmesine müsaade etmezsek, yarının yetişkinleri daha vicdanlı daha merhametli, daha saygılı, daha ‘insan’ olabilirler. Ve böylece kendi dünyalarını kendileri güzelleştirebilirler tıpkı bizim dünyamızı cehenneme çevirdiğimiz gibi.

Biz çocuklarımıza yalnızca gerçekten insan olabilmeyi ve insan kalabilmeyi öğretebilirsek eğer, çevre kirliliği de, kadına şiddet de hayvanlara eziyet de son bulabilir. Zira insan olan, bir kadına el kaldırmayacağı gibi masum bir hayvanın kuyruğunu kesmeyeceği gibi plastik atığını denizdeki canlıların üzerine çarşafmışçasına germez. Bence her şeyin temeli insanlık, insan olan saygı duyar, insan olan ayrıştırmaz, insan olan şiddet göstermez. Bu nedenle çocuklarınızın içinde filizlenen insanlığın köküne nefret ekmek yerine o insanlığı besleyin, besleyin ki dünyayı saran bu kan, şiddet, nefret bir nebze olsun azalsın. Çocuklara güzel bir dünya bırakmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum ama dünyaya güzel çocuklar bırakabilirsek onların bu şekerden gezegeni daha yaşanabilir kılacağına inanıyorum. O yüzden çocuklarınızı ve çocuklarınızın içindeki insanlığı koruyun.
YORUM EKLE

banner19

banner8