Devlete devredilen üniversiteler üzerine / Eğitim ve adalet açısından...

 

 

Paralel yapıya ait olduğu gerekçesiyle kapatılan özel/vakıf üniversiteler, öğrencileri ile birlikte bulunduğu illerdeki başka devlet üniversitelerine devredildi.

 

Paralel yapıya ait bu üniversitelerin mülkiyet (bina, teçhizat ve yönetim) açısından devlet üniversitelerine devrinin, 'eğitim yönünden' bir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyoruz. Lakin, öğrencilerin de, hiç bir ön tedbir ve düzenleme olmadan, makina ve teçhizat gibi devlet üniversitelerine bire bir devrini üstüne üstlük de ücretsiz olarak eğitim hakkı verilmesini doğru bulmuyoruz.

 

Özel üniversitelerin ücreti ve giriş puanlarının da devlet üniversitelerine göre çok çok düşük olduğu bir gerçek. Burslu kısımları hariç, oğlunun/kızının puanı hiç bir devlet üniversitesine girmeye yetmeyecek kadar dandik olan birçok aile, İBAN'larına güvenerek, evlatlarını özel üniversitelerde okutuyorlardı.

 

Burslu olanlar hariç olmak üzere, bu üniversitelere kabul edilen öğrencilerin ekserisinin, devredildiği devlet üniversitelerindeki eşdeğer bölümlere kabul alan öğencilerden çok daha düşük puana sahip olduğu aşikardır; önceki yılların ÖSYM tercih kitapçığına baktığımızda bu durum çıplaklığı ile ortaya çıkacaktır. Başka bir ifade ile; özel üniversitelerden devirle gelen öğrencilerin eğitim seviyeleri, devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerikinden daha düşük olma dolayısı ile yeni üniversiteye uyum sorunları yaşama ihtimallerini ortaya çıkartacaktır.

 

Bunun için de: bu öğrencilerin, devredildiği devlet üniversitelerinde seviye/intibak testlerine tabii olmalarını öneriyoruz. Bu testlere göre, belli dersleri yeniden alma ve/veya ek bir takım dersler alma gibi şartlar getirilebilir.

 

Ikinci mevzuu da üniversite ücretleri noktasında; devlet üniversitelerinin ücretsiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Babalarının İBAN gücü ile, dandik puanlara rağmen üniversitelere girmiş bu öğrencileri hiçbir şey olmamış gibi şimdi kalkıp beleşe okutmak, bileğinin gücü ile yüksek puanlar alarak devletin okullarında okuma hakkı kazanmış diğer öğrencilerimize ve onların ailelerine haksızlık olacaktır.

 

Devlet, kapatılan özel üniversitelerden geçen öğrencilerden ücret almaya devam etmeli; transfer edilen bu öğrenciler, daha önce ne ücret ödüyordu iseler, aynı ücreti ödemeye devam etmeliler.

 

Özel okullara çocuklarını gönderen aileler, kendi öz iradeleri ile bu kararı verdiler. Bu ücretleri ödemeyi en başta kabul ettiler. 3 kuruşa 5 köfte olmamalı.
YORUM EKLE

banner19

banner8