Doymuyoruz dolandırılmaya

Tarihimizde Sülün Osman diye bir gerçek var bizim. O zamandan bu zamana bazı şeylerin hiç değişmemiş olması ne kadar acı. Sanıyorum ki insanın tabiatında olan içgüdüsel bir dürtü bu; çok para kazanayım ama mümkünse yorulmadan olsun. Bu düşünce yapısına sahip binlerce insan bugün Tosun diye bilinen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın tarafından tam 1 milyar 139 milyon lira dolandırıldı. Yetti mi? Elbette hayır. Çiftlik Bank benzeri bir işleyişle insanların cebinden parasını alan Anadolu Farm ise 35 milyon lirayı ortadan kaybetti ve son olarak da Solucan Bank yine aynı yöntemle vatandaşın cebinden 40 milyon Euro çaldı. Aslında üç sistem de aynıydı ve diğer ikisinin sonunun da Çiftlik Bank gibi olacağı açıktı ama insanlar çok para kazanacaklarına daha doğrusu yatarak çok para kazanacaklarına inanmak istediler.

Umut dünyası işte. Bu insanların mantığını anlıyorum. Yani bir beklentileri, düşük de olsa bir kazanma ihtimalleri var ve bunun uğruna her şeylerini kaybetmeye de hazırlar ancak bazı dolandırılma vakaları var ki akıllara durgunluk verecek cinsten. Bugün Bursa’da “Eşin kaçırıldı, bizler polisiz ve operasyon için 49 bin liraya ihtiyacımız var hemen hesabındaki tüm parayı bize yolla” diyen dolandırıcılara inanarak telefonu kapatıp eşini aramak yerine hızla bankaya yönelen şahıs polislerin müdahalesiyle dolandırılmaktan kurtuldu. Yani burada nasıl bir akıl tutulması yaşanmış olabilir? Adamın yapması gereken şey basit, telefonu kapatmak ve eşini aramak ama o, dolandırıcıların telefonunu kapatmayarak bankaya yönelmeyi seçiyor. Bu olayın sonu kötü bitmese de herkes o kadar şanslı değil. Bir dolandırıcılık hikayesi de sosyal medyadan. Twitter’da bir lise öğrencisi çıkıp diyor ki; “Dünyada oyunculuk alanında sayılı üniversitelerden birini kazandım.

Bu öyle bir üniversite ki Bradley Cooper ve Jack Nicholson gibi Hollywood’un önemli oyuncularını yetiştirmiş ve yine bu öyle bir üniveriste ki her yıl dünya çapında sadece 15 kişiyi kabul ediyor ve ben de o 15 kişiden biriyim.” Özetle böyle övdüğü üniversiteye gidebilmek için parası olmadığını, yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek bir fon açan ve ünlü oyuncuların da desteğini arkasına alarak 24 saatten kısa bir sürede 20 bin dolar para toplayan kızımızın bahsettiği üniversite esasen o kadar da ünlü değil, oyunculuk alanında ise hiç ünlü değil. Ayrıca Bradley Cooper ve Jack Nicholson’ın da o üniversiteyle organik bir bağı yok. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kızımız aslında pek çok ülkeyi gezmiş -Bugün dolar 6 sınırında Euro ise 7 sınırındayken- dolayısıyla bahsettiği kadar ihtiyaç sahibi olmadığı da açık. Bunca yanıltmadan sonra bahsettiği üniversiteyi gerçekten kazandığı ise benim gözümde muallak. Ama günün sonunda değişmez bir gerçek ki bu kızımız tek gece de 120 bin liraya kadar para topladı. Görünen o ki doymadık doymuyoruz dolandırılmaya. Dişimizle tırnağımızla kazandığımız parayı nasıl bu kadar rahatça başkalarına kaptırabiliyoruz onu da henüz anlayabilmiş değilim.
YORUM EKLE

banner19

banner8