200 yıllık tarih kül oldu

Brezilya’da aralarında dinozor fosillerinin de yer aldığı 20 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan 200 yıllık tarihi eserler müzesi ale

200 yıllık tarih kül oldu

Brezilya’da aralarında dinozor fosillerinin de yer aldığı 20 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan 200 yıllık tarihi eserler müzesi alevlere teslim oldu.


Ülkenin en eski müzelerinden biri olan Rio de Jenerio kentindeki Ulusal Müze’de çıkan yangının sebebi henüz bilinmiyor.  Yaklaşık 80 itfaiyecinin söndürme çalışmalarına katıldığı yangın henüz kontrol altına alınamadı. İtfaiye ekibinden Roberto Robadey, birkaç saat içinde yangını kontrol altına almayı hedeflediklerini kaydetti. Müze, yangının çıktığı gün ziyaretçilere kapalı olduğu için ölen ya da yaralanan olmadı.

"200 YILLIK BİRİKİM VE BİLGİ KAYBOLDU"


Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, yangına ilişkin, "200 yıllık birikim ve bilgi kayboldu." dedi. 1818'de kurulan Ulusal Müze'nin ev sahipliği yaptığı 20 milyondan fazla obje arasında Amerika'da bulunan en eski insan kalıntısı olan 12 bin yıllık kadın iskeleti, dinozor fosilleri ve arkeolojik buluntular yer alıyordu. (AA)
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24