Abbas: 'Bu savaşı istemiyoruz'

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Güvenlik koordinasyonu devam ediyor ancak bundan sonra ne olur bilmiyorum. İstemediğimiz bir savaşın içine çekilmem

Abbas: 'Bu savaşı istemiyoruz'

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Güvenlik koordinasyonu devam ediyor ancak bundan sonra ne olur bilmiyorum. İstemediğimiz bir savaşın içine çekilmemize izin vermeyeceğim" dedi.


 

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail'le güvenlik koordinasyonunun devam ettiğini söyledi. Abbas, Ramallah'taki başkanlık binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Güvenlik koordinasyonu devam ediyor ancak bundan sonra ne olur bilmiyorum. Biz görevimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. İstemediğimiz bir savaşın içine çekilmemize izin vermeyeceğim" dedi. İsrail'le barış sürecine de değinen Abbas, "Tüm haklarımızı elde etmeden barış anlaşmasına imza atmayacağız. Yerleşim birimleri inşaatının durması ve Oslo Anlaşması'nın imzalandığı 1993'ten önce tutuklanan ve hala İsrail hapishanelerinde tutulan 30 Filistinlinin serbest bırakılması şartıyla müzakerelere yeniden başlamaya hazırız" diye konuştu.
"Bize devlet muamelesi yapılmasını istiyoruz"


Filistin meselesinin çözümü için uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısı yapan Abbas, şöyle devam etti: "Mevcut durumun devam etmesine izin vermeyeceğiz. Fransa'yla koordineli olarak Filistin meselesinin çözümü için uluslararası bir konferans talebimiz oldu. Çünkü biz dünya ülkelerinin bize devlet muamelesi yapmasını istiyoruz. İran dosyasıyla ilgili olarak 5+1 komisyonu kuruldu, biz de Filistin için bir komisyon kurulmasını istiyoruz." Filistin ulusal mutabakatı hakkında da konuşan Abbas, "Hamas, tüm gruplardan müteşekkil bir hükümet kurulmasını ve seçime gidilmesini istemiyor. Hamas toplantı yapalım derse biz kabul ederiz" ifadesini kullandı. İsrail-Filistin arasında imzalanan 1993 Oslo ve 1995'teki Taba antlaşmalarına göre güvenlik koordinasyonu, İsrail'le karşılıklı bilgi paylaşımını öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24