ABD Dışişleri Bakanı Kerry: DAEŞ soykırım uygulamıştır

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, terör örgütü DAEŞ’in Suriye ve Irak’ta “soykırım” yaptığı değerlendirmesine vardığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: DAEŞ soykırım uygulamıştır

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, terör örgütü DAEŞ’in Suriye ve Irak’ta “soykırım” yaptığı değerlendirmesine vardığını bildirdi.


 

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, terör örgütü DAEŞ’in Suriye ve Irak’ta “soykırım” yaptığı değerlendirmesine vardığını bildirdi.Kerry, geçen yıl ABD Kongresi’nde alınan karar gereği 17 Mart’a kadar verilen sürede DAEŞ’in soykırım yapıp yapmadığına ilişkin değerlendirmesini açıklaması gerekiyordu. Bu sürenin dolduğu gün değerlendirmesini açıklayan Kerry, DAEŞ’in soykırım yaptığını söyledi.Kerry, “Benim değerlendirmeme göre DAEŞ, kontrolündeki bölgelerde Yezidiler, Hristiyanlar ve Şii Müslümanlara soykırım uygulamıştır” dedi.


DAEŞ’in aynı zamanda bu gruplara ve bazı durumlarda Sünni Müslümanlara, Kürtlere ve diğer azınlıklara yaptıklarıyla insanlığa karşı suç işlediğini ve etnik temizlik uyguladığını belirten Kerry, çatışmalardan dolayı erişim imkanları kısıtlı olduğu için DAEŞ’in eylemlerine dair detaylı ve ayrıntılı bir resim ortaya çıkaramasalar bile bu kanıya vardığını dile getirdi.Kerry, “Son aylarda Dışişleri Bakanlığı, istihbarat örgütleri ve diğer grupların topladığı geniş bilgiler ışığında bir gözden geçirme yaptık. Değerlendirmem bu temele dayanıyor” diye konuştu.


"Türkmen kentlerini kuşatarak insanları açlığa mahkum etti"


DAEŞ’in daha önceki eylemlerinden örnekler veren Kerry, yüzlerce Yezidi’nin öldürüldüğünü, binlercesinin evinden olduğunu, yaşadıkları yerlerin yok edildiğini, kadınlara eziyet edildiğini anlattı.


Kerry, “örgütün Hristiyanları, Yezidileri, Şiileri sırf inançları ya da kimliklerinden ötürü öldürdüğünü” ifade etti ve “DAEŞ, Musul ve Telafer’de yüzlerce Şii Türkmeni katletti. Türkmen kentlerini kuşatarak insanları açlığa mahkum etti. Yüzlerce Şii Türkmen kadını kaçırdı” dedi.


John Kerry’nin açıklaması, ABD’ye hukuki bir yükümlülük getirmiyor. ABD Kongresi’nde geçen yıl kabul edilen bir tasarıda Dışişleri Bakanlığının DAEŞ’in işlediği suçların soykırım olup olmadığını tespit etmesi istenmiş, bakanlığa 17 Mart’a kadar süre verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24