AB'den Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara 700 milyon euro'luk destek

AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 700 milyon euro'luk 2 programa onay verdi. Proje kapsam

AB'den Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara 700 milyon euro'luk destek


AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 700 milyon euro'luk 2 programa onay verdi. Proje kapsamında Kızılay Kart'lara 650 milyon ilave ödenecek sağlanacak.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için toplam 700 milyon euro bütçeli 2 insani yardım programına onay verildiğini açıkladı.Buna göre, Türk Kızılayı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından Türkiye'deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı Programı kapsamında dağıtılan Kızılay Kart'lara 650 milyon ilave ödenek sağlanacak. Böylece, kart sahiplerine aylık ödemeler 2019'un ilk aylarına kadar devam edecek. Türkiye'deki sığınmacı çocukların eğitimini desteklemek için koşullu nakit transferi programına da 50 milyon euro'luk ek kaynak aktarılacak.

Kamp dışında bulunan Suriye vatandaşları ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı diğer sığınmacılar, Kızılay Kart aracılığıyla aile ferdi başına aylık 120 lira nakit yardım alabiliyor. Kart sahibi sığınmacılar, nakit yardım sayesinde en temel ihtiyaçlarını doğrudan temin edebiliyor.


Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24