ABD'nin anlaşma restine Rusya'nın tepkisi gecikmedi

ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararına Rusya ve Avrupa Birliği'nden cevap geldi.

ABD'nin anlaşma restine Rusya'nın tepkisi gecikmedi

ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararına Rusya ve Avrupa Birliği'nden cevap geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin Moskova tarafından cevapsız bırakılmayacağını söylerken Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise ABD’nin kararından "son derece endişe duyduğunu" bildirdi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanlığı yöneticileriyle savunma sanayisinin gelişmesine yönelik toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çıkma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya'nın anlaşmayla ilgili diyalog yürütmeye hazır olduğunu vurgulayan Putin, ABD'nin bu konuyu tüm sorumluluğuyla ele alacağını umduğunu ifade etti. Putin, "ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çıkma kararı Moskova tarafından cevapsız kalmayacak ve bırakılmayacak." dedi. ABD'nin anti-balistik füze anlaşmasından çekildiği dönemde de Rusya'nın gereken cevabı verdiğini hatırlatan Putin, artık Rusya'nın herhangi bir füze savunma sistemini aşabilecek hipersonik silahlara sahip olduğunu dile getirdi. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile ülkesi arasında geçmişte imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekileceklerini duyurmuş, "Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya saygı göstermedi. Bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz." ifadelerini kullanmıştı. ABD ile bu ülkenin Avrupa ve Uzak Doğu'daki müttefiklerini korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987'de Washington'da imzalanmıştı. Anlaşma, Rusya ve ABD'nin menzili 300-3400 mil olan karadan atılan güdümlü füze almasını, üretmesini ya da test etmesini yasaklıyor. ABD, Rusya'yı sık sık bu anlaşmayı ihlal etmekle suçluyordu.


ANLAŞMA İPTAL EDİLİRSE AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ RİSKE DÜŞER


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin Moskova ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme kararından "son derece endişe duyduğunu" bildirdi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Brüksel'deki AB savunma bakanları toplantısından önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, INF konusunu bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşeceğini belirtti. ABD'nin anlaşmadan çekileceği açıklamasından dolayı son derece endişeli olduğunu belirten Mogherini, "Biz hep anlaşmaların önemli olduğuna ve tam olarak uygulanması gerektiğine inandık. Eğer anlaşmanın uygulanmasında sorunlar varsa çekilmekten ziyade uygulanmasına yönelik kusurların giderilmesi gerekir. Biz hala Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) daha güçlü biçimde uygulanabileceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Mogherini, "Anlaşma iptal edilirse Avrupa'nın güvenliği riske düşer. Avrupa'nın geçmişte olduğu gibi dış güçlerin savaş alanı olmasını istemiyoruz. Bu nedenle INF anlaşması korunmalı ve uygulanmalı." diye konuştu. ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ile imzalanan ve nükleer savaş tehdidini azaltmaya dönük atılmış önemli adımlardan biri olarak gösterilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekileceğini açıklamıştı. Rusya ise bu kararı "çok tehlikeli bir adım" olarak nitelendirmişti. Söz konusu anlaşma, eski ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında 1987 yılında imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan karadan havaya orta menzilli füzelerin yasaklanması öngörülüyor. Denizden ateşlenen füzeler ise bu anlaşma kapsamında bulunmuyor. (AA)
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24