ABD'ye inat 'gaza' devam

Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya'nın Başkenti Berlin yakınlarında Almanya Devlet Başkanı Merkel ile görüşecek. İkili Rus gazını Al

ABD'ye inat 'gaza' devam

Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya'nın Başkenti Berlin yakınlarında Almanya Devlet Başkanı Merkel ile görüşecek. İkili Rus gazını Almanya’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin yanı sıra Ukrayna ve Suriye meselelerini konuşacak. 


Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün başkent Berlin yakınlarındaki Brandenburg eyaletinde görüşecek olması, iki ülke arasındaki ekonomik ve politik ilişkileri gündeme gelmesine sebep oldu. ABD’nin itirazlarına rağmen Rus gazını Almanya’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin yanı sıra Ukrayna ve Suriye'nin görüşmenin odak noktası olması bekleniyor. Almanya ile Rusya'nın ilişkisi enerji ticaretine dayanıyor. Almanya, ithal ettiği yaklaşık 50 milyar metreküplük doğalgazla Rusya'nın en büyük müşterisi konumunda. Söz konusu ticaretin “önde gelen enstrümanı” konumunda ise Kuzey Akım doğalgaz boru hattı yer alıyor. Yıllık kapasitesi 55 milyar metreküp olan Kuzey Akım, başta Ukrayna olmak üzere bazı Doğu Avrupa ülkelerinin sert muhalefetine hedef oluyor. Rusya tarafından 2015'te projesi duyurulan Kuzey Akım 2, 10 milyar avro maliyetle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor. Dev projenin işletmecisi Nord Stream 2’den geçen ay yapılan açıklamada, deniz aşırı boru döşeme gemisi “Castoro 10” tarafından proje kapsamında inşa edilecek boru hattı için hazırlık çalışmalarına başlandığı bildirilmişti. Hazırlık çalışmalarına, Almanya'nın Lubmin kenti sahilinde başlanırken, çalışmalar aynı zamanda Almanya’nın Greifswald şehrinde de devam ediyor. Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi Batılı şirketlerin de yer aldığı projeye, Ukrayna’nın yanı sıra ABD, Polonya ve Baltık ülkeleri sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Trump yakışıksız bulmuş


Amerkia Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, temmuz ayında Brüksel'deki NATO Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, Almanya'nın Rusya ile petrol ve doğalgaz anlaşmaları yapmasını "çok yakışıksız" buludğunu ifade ederek, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya, Rusya'nın esiri." ifadelerini kullanmıştı. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov ise Trump’ın sözlerini eleştirerek, ABD’yi kendi sıvılaştırılmış doğalgazını (LNG) satabilmek için "Avrupa’ya baskı yapmakla" suçlamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yine temmuz başında Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Donald Trump iyi bir iş adamı ve Avrupa pazarına Amerikan gazının tedarikini teşvik ediyor. Ancak Kuzey Akım 2 projesinin hayata geçmesi için mücadele edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24