At eti skandalı dünyayı sardı

İngiltere ve İrlanda'dan sonra at eti skandalına Polonya, İsveç, Fransa, Hollanda ve  Romanya da karıştı.

At eti skandalı dünyayı sardı
İngiltere ve İrlanda'dan sonra at eti skandalına Polonya, İsveç, Fransa, Hollanda ve  Romanya da karıştı. 

 

Ocak ayı ortalarında  İngiltere ve İrlanda'daki bazı süpermarket zincirlerinin at eti ve domuz eti bulunan hamburger köftesi sattığı belirlendi. İncelenen25 hamburger etinin 10'unda at, 23'ünde ise domuz DNA'sı tespit etti.

İngiltere Gıda Bakanı David Heath, son olarak lazanya yapan bir firmanın at eti kullandığının ortaya çıkmasının ardından, ''İnsanların yapılacak olası bir uyarıya kadar et ürünleri almaya devam edebileceğiniı'' bildirdi. Firma, ürünlerini marketlerden toplatarak, özür diledi.

İki ülkede tartışmalar sürerken, bu ayın başlarında at eti karıştırılan hamburger köftelerinin üretildiği Polonya ile İrlanda arasındaki ilişkilerde gerginlik yaşandı.

İsveç'in en ünlü yiyecek markalarından birinin ürettiği hazır lazanyalarda da dana eti yerine at etikullanıldığı ortaya çıktı.

İsveç merkezli dondurulmuş gıda firmasının ürettiği lazanyalarda yüzde 100'e yakın at eti tespit edilmesi üzerine bu durum ürünlerin satıldığı Fransa'yı da alarma geçirdi.

At eti tespit edilen ürünlerini satışa sunduğu bütün ülkelerden geri çeken firma, söz konusu lazanyaların kendileri tarafından üretilmediğini açıkladı. Bunun üzerine gözler aynı markanın Fransız tedarikçisi olan firmanın üzerine çevrildi. Yapılan ilk incemeler, etin Kıbrıslı bir tüccara sipariş verildiğini, bu tüccarın da eti Hollandalı bir toptancıdan tedarik ettiğini, Hollandalı toptancıya etin Romanya'daki iki mezbahadan ulaştırıldığını ortaya koydu.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2013, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19