Başkanlığımın en kötü günüydü

ABD Başkanı Obama, Connecticut'taki ilkokula saldırının ''başkanlığının en kötü günü'' olduğunu belirtti.

Başkanlığımın en kötü günüydü
ABD Başkanı Obama, Connecticut'taki ilkokula saldırının ''başkanlığının en kötü günü'' olduğunu belirtti. 

 

ABD Başkanı Barack Obama, NBC televizyonunda ''Meet the Press'' programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Connecticut eyaletinin Newtown kentindeki Sandy Hook İlköğretim Okulunda düzenlenen saldırının ''başkanlığının en kötü günü'' olduğunu ve bir daha tekrarlanmasını istemediğini belirten Obama, silah kontrolü konusunda yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiği noktasındaki kararlılığını yineleyerek, ''Bir paket sunacağım ve arkasına tüm ağırlığımı koyacağım'' dedi.

ABD'deki silah lobisi Ulusal Tüfek Derneğinin (NRA), okullara silahlı güvenlik yetkilileri yerleştirilmesi önerisine kuşkulu yaklaşan Obama, silah şiddetini sınırlandırmaya dönük bir gündem etrafında toplamanın önemini vurgulayarak, silah satın almak isteyenlere dair geçmiş araştırmalarının artırılması, saldırı silahları ve yüksek kapasiteli mermi şarjörlerine yönelik yasakları desteklediğini de tekrarladı.

Bu konunun başkanlığının ikinci dönemindeki önceliklerinden biri olacağının altını çizen Obama, yeni düzenlemeler getirmenin kolay bir süreç olmadığına, ancak gayret ortaya koyulması gerektiğine işaret ederek, ''Cumhuriyetçilerle de Demokratlarla da herkesle konuşacağım. Bence sorumlu silah sahiplerinin çok büyük bir çoğunluğu, ciddi psikolojik sorunları bulunan bir kişinin yüksek kapasiteli silahlar edinebilip, çocuklarımızı öldürdüğü bir durumun yaşanamayacağını farkındalar'' değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2012, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8