Basra'da tansiyon yükseliyor!

Irak'ta uzun süredir devam eden işsizlik ve yolsuzluklara karşı Basra'da düzenlenen protestolarda, gerçek mermi kullanan güvenlik güçlerini

Basra'da tansiyon yükseliyor!

Irak'ta uzun süredir devam eden işsizlik ve yolsuzluklara karşı Basra'da düzenlenen protestolarda, gerçek mermi kullanan güvenlik güçlerinin vurduğu 3 kişi hayatını kaybetti. 


Irak Meclisi'ne bağlı İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Heymin Bacalan, yaptığı açıklamada, "Hükümet Basra'ya yönelik sessiz. Kentte güvenlik zaafı söz konusu. Bunun yanında özel ve kamu mallarına da zarar verme olayları arttı." dedi. Bacalan, dün yaşanan olaylarda 3 göstericinin hayatını kaybettiğini, 50'sinin yaralandığını söyledi. Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf el-Bedir de yazılı açıklamasında, ölü ve yaralı sayısını doğruladı. Bedir, yaralılardan 26'sına gerçek mermi isabet ettiğini aktardı. Irak’ın güneyindeki Basra kentinde bir grup gösterici, İran’ın Basra Başkonsolosluğunu basarak, ateşe verdi.

Basra'daki gösteriler


Irak'ın güneyindeki Basra kentinde, "kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara" karşı başlayan ve giderek alevlenen gösteriler sırasında dün akşam bir grup, İran'ın Basra Başkonsolosluğunu basarak ateşe vermişti. Basra'daki gösteriler sırasında daha önce devlet televizyonu ile Şii parti ve milis güçlere ait binalar da ateşe verilmişti. Basra halkının 8 Temmuz'dan bu yana "yeterli kamu hizmeti sunulmadığı, elektrik ve su sıkıntısı, işsizlik ve yolsuzluk" gibi gerekçelerle düzenlediği gösterilerin şiddeti son günlerde arttı. Olayları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu iki ayda 20'den fazla gösterici hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. (AA)
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24