BM'den Arakan uyarısı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, bir haftada 2 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın botlarla ülkeden kaçmak zorunda kaldığını belirterek

BM'den Arakan uyarısı
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, bir haftada 2 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın botlarla ülkeden kaçmak zorunda kaldığını belirterek, sorunun çözülmemesi halinde insanlık dramının boyutlarının büyüyeceğini bildirdi. 

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Adrian Edwards, Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında Myanmar'dan botlarla hayatını riske ederek kaçan Rohingya Müslümanlarının sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Hazırlanan rapora göre, yeni yılın ilk haftasında 2 binden fazla Rohingya'nın kaçakçıların botlarıyla ülkeden ayrıldığını anlatan Edwards, bu mültecilerin Güneydoğu Asya ülkelerine doğru kaçtıklarını ama son varış noktalarının net olmadığını kaydetti.

Geçen yıl 13 bin Rohingya Müslümanı ya da Bangladeşlinin kaçakçıların botlarıyla Bengal Körfezi'ne açılarak tehlikeli bir yolculuğa çıktığının tahmin edildiğini dile getiren Edwards, bu kişilerden en az 485'inin 4 ayrı bot kazasında hayatını kaybettiğinin belirlendiğini ancak ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini ifade etti.

Mültecilerin kaçakçılar tarafından Tayland-Malezya sınırında tutularak Bangladeş'teki akrabalarını aramaları ve yolculuğun tamamlanabilmesi için para talep etmelerinin istendiğini anlatan Edwards, paranın ödenmemesi durumunda ise insan kaçakçılarına satılma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Edwards, kaç mültecinin yolculuğu tamamlayabildiğinin bilinmediğini belirterek, bu insanla
rın vardıkları yerde de yakalanma ve geri gönderilme korkusuyla yaşadıklarını, BMMYK olarak geri gönderilmelerini engellemeye çalıştıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2013, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8