Bugün günlerden Rabia günü

Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yapılan askeri darbenin yıl dönümünde dünyanın her yerinde çeşitli organizasyonlar düzenl

Bugün günlerden Rabia günü
Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yapılan askeri darbenin yıl dönümünde dünyanın her yerinde çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Rabia Platformu tarafından Dünya Rabia Günü olarak kabul edilen 14 Ağustos'ta, dünyanın büyük başkentlerinde ve Türkiye'nin birçok ilinde yapılacak programlara çok sayıda kurum ve kuruluş destek veriyor.

 

Global ölçekte 500 sivil toplum ve medya kuruluşunun üye olduğu Rabia Platform, dünyanın her yerinden yüzbinlerce gönüllüsü aracılığıyla tüm vicdan sahiplerine seslenmek için harekete geçti.

Platformun internet sitesinde Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak yayınlanan bildiride yaşanan katliamların unutulmaması için çağrıda bulunuluyor.

'Dünya Rabia Günü' başlıklı bildiride şu satırlara yer verildi; 'Kardeşlerimizi 14 Ağustos 2013 yılında, Rabia Meydanı'nda öldürdüğünüz günden bu yana tam bir yıl geçti. Bir yıldır acımız dinmedi, yaramız kanamaya devam etti. Milleti tanklarla ezen darbeci Sisi'yi Mısır'ın Cumhurbaşkanı ilan ettiniz. Rabia Meydanı'nda dökülen masum halkın kanına hakaret eder gibi bir de kutladınız. Bir yılda kaç masumu öldürdüğünüzü, kaç masumu yaraladığınızı, kaçını zindanlara attığınızı, kaç garibanı sürgüne gönderdiğinizi cesaret edip açıklayamadınız.'

 

Bildiride İsrail'in Gazze'de imza attığı katliamlarda Mısır darbecilerinin tutumunun katliamları desteklediğinin altı çizilirken, 'Suriye'de, Irak'ta, Doğu Türkistan'da, Afrika'da, Kuzey'de, Güneyde, Doğu'da, Batı'da ölen, öldürülen biziz' cümleleriyle tüm mazlum coğrafyalara dikkat çekiliyor.

 

 

Birçoğu bugün gerçekleşecek Rabia Platform etkinlikleri ise şöyle;

Mısırlı ve Türk hukukçularla 14 Ağustos saat 11'de Feshane'de basın toplantısı düzenlenecek.

Üsküdar Belediyesi himayesinde Karaköy'den hareket edecek 300 kişilik Rabia Gemisi ile bir organizasyon gerçekleştirilecek.

Yine aynı gün Ali Emiri Kültür Merkezi'nde saat 20.30'da kapalı salon toplantısı gerçekleştirilecek.

Diğer yandan Rabia Platform ve Memursen öncülüğünde STK'ların da katılımıyla 81 ilde aynı saatte yürüyüşler düzenlenecek. Yürüyüşün İstanbul ayağı saat 13'te Tünel-Galatasaray arasında yapılacak.

Dünden bu yana Taksim metro istasyonunda gösterimde olan 'Mazlumlar İçin Sesini Yükselt' fotoğraf sergisi de 16 Ağustos tarihlerine kadar açık olacak.

 

14 Ağustos 2013'te Neler Yaşandı

Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetlerinin 3 Temmuz 2013 tarihinde seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Sisi yönetimine yaptığı askeri darbenin ardından yaşanan süreçte İnsan Hakları İzleme Örgütü raporuna göre en az bin 150 kişi sistematik biçimde öldürüldü. Meşru haklarını kullanarak sivil bir şekilde darbe karşıtı gösteriler yapan halka 27 Temmuz sabahı Rabiatül Adeviyye Camii ve civar caddelerde gerçek mermilerle ateş açılması sonucu en az 200 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Hız kesmeden süren saldırıların en kanlı günü 14 Ağustos'ta ise demokrasi yanlısı göstericilere ikinci kez gerçek mermi ile saldırılmış, Müslüman Kardeşler Teşkilatına göre 14 Ağustos günü en az 2 bin kişi öldürülmüştü.
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24