Büyük ödülü Michelle Obama açıkladı

Oscar ödülleri töreninde en iyi filmi, Beyaz Saray'dan canlı yayınla bağlanan Michelle Obama açıkladı.

Büyük ödülü Michelle Obama açıkladı
Oscar ödülleri töreninde en iyi filmi, Beyaz Saray'dan canlı yayınla bağlanan Michelle Obama açıkladı. 

 

Oscar Akademi Ödülleri gecesi sonuçlar açısından şaşırtmazken, ödül sahipleri ilginç konuşmalara imza attı. En iyi film Argo'nun Başkan Barack Obama'nın eşi Michelle Obama tarafından anons edilmesi gecede sürpriz etkisi yaparken, filmin İran devrimi sırasında esir düşen Amerikan vatandaşlarını konu edinmesi dikkati çekti.

Bu yıl 85. kez düzenlenen Oscar ödül gecesinde yarışan 9 film ödülleri paylaşırken, en çok merak edilen en iyi film Argo'nun anonsu için Beyaz Saray'dan Michelle Obama'nın canlı yayına katılması salondakiler için sürpriz oldu. Michelle Obama, ödül sahibi filmi anons etmeden önce yaptığı konuşmada, ''Bu gece bizi güçlendiren, ufkumuzu genişleten bu 9 film, bizi zamanda geriye götürdü, güldürdü, ağlattı. Aşkın her şeye kadir olduğunu ve hayatımızın hiç ummadığımız şekilde değişebileceğini gösterdi. Daha güçlü mücadele verirsek istediğimiz her şeye sahip olabileceğimizi ispatladı. Her birinize çok teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.

Daniel Day-Lewis üçüncü defa en iyi aktör

Oscar töreninin merakla beklenen en iyi aktör ödülünü Amerika'nın en önemli başkanlarından Abraham Lincoln'ü canlandıran Daniel Day-Lewis kazandı. Day-Lewis, duygularını ''Gizemli ve güzel bir ruha sahip olan Abraham Lincoln sayesinde bu sahnedeyim'' diyerek ifade etti.

En iyi aktör ödülünü üçüncü defa kazanan Day-Lewis, ''Margaret Thatcher'i oynar mısın diye irtibata geçilmişti'' cümlesi ile salondakileri güldürürken, bu kategoride üç defa ödül kazanan ilk oyuncu unvanını aldı.

Ödül gecesinde, Life of Pi 4, Les Miserables ve Argo 3'er, Lincoln, Django Unchained ve Skyfall 2'şer ödül kazanarak öne çıkan filmler oldu. 12 dalda aday gösterilen Lincoln filmi ise sadece en iyi erkek ve oyuncu ve yapım tasarımı ödüllerini alabildi. Ödül töreninin iddialı filmlerinden ''Zero Dark Thirty'' ise en iyi ses ödülünü ''Skyfall'' ile paylaşarak geceden sadece bir ödül ile ayrıldı.

Ödül gecesinde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülen 22 yaşındaki Jennifer Lawrance'ın heyecandan merdivenlerde tökezlemesi espri konusu olurken, ''Skyfall'' ile en iyi orijinal şarkı dalında ödüle layık görülen İngiliz şarkıcı Adele'in Oscar gecesinde şarkı söylerken heyecanlanmamak için aylar öncesinden psikolojik destek aldığı öğrenildi. En iyi film ödülünü alan Argo'nun yapımcısı Ben Affleck ise heyecandan cümleleri birbirine karıştırırken, filmde de konu edildiği üzere, İran'daki devrim zamanını kastederek,''İran'da çok zor şartlar altında çalışan arkadaşlarıma ve Kanadalı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Dakikada 8 bin tweet atıldı

ABD'nin Los Angeles şehrinde, Dolby Theatre isimli mekanda düzenlenen ve bütün dünyanın canlı takip ettiği Oscar ödül gecesi Twitter'da da en çok paylaşılan konu oldu. Ödül gecesinin sahne arkası sunucuları, resmi internet sayfasından yaptıkları yayında, tören esnasında Twitter'da Oscar ödülleri ile ilgili dakikada 8 bin tweet atıldığı bilgisini paylaştı. Sosyal medyada paylaşılan bir diğer bilgiye göreOscar ödüllerinde oy kullananların yaş ortalamasının 62 olduğu bilgisi verilirken, yüzde 94'ünün beyaz ve yüzde 77'sinin ise erkek olduğu bilgisi paylaşıldı.

James Bond filmleri için özel gösterim

Sunuculuğunu Mac Farlane'nin yaptığı Oscar ödülleri gecesinde 50. yılı kutlamaları dolayısı ile James Bond filmlerine özel bir yer verildi. Bugüne kadar çekilen bütün Bond filmlerinden kesitlerin sunulduğu kolaj çalışmasında ''James Bond 007'' filmindeki İstanbul sahnelerine de yer verilmesi dikkati çekerken, bu özel bölüm, kendisi de Bond kızlarından biri olan Halle Berry tarafından sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8