Çin'in Uygur bölgesi Nazi kamplarını andırıyor

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesinin (İHOP) Çin’de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla il

Çin'in Uygur bölgesi Nazi kamplarını andırıyor

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesinin (İHOP) Çin’de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel yöneticilerin siyasi olarak sakıncalı tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği bireyleri siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu öne sürdü.
Örgüt temsilcileri, toplantıda yaptıkları sunumlarda, herhangi bir yargı kararına dayanmadan hürriyetinden alıkonulan kişi sayısının 3 milyonu bulduğunu iddia etti.

Azınlıklara sıkı takip

Müslüman kültürüne ait her dışa vurumun şüpheli görüldüğü, Uygurların çocuklarına Müslüman isimleri vermelerinin yasaklandığı ve oruç tutmayacaklarına dair belgeleri imzalamaları istendiği ifade edildi. Toplantıda Uygur halkının sorunlarını dile getiren diğer bir kuruluş olan Dünya Uygur Kongresi de Çin yönetiminin Uygur ve Kazak etnik grubundan kişileri siyasi endoktrinasyon kamplarında tuttuğunu dile getirdi. Kuruluş, Ağustos 2018 itibarıyla yaklaşık 3 milyon insanın yasal savunma hakkına sahip olmadan bu kamplarda tutulduğunun tahmin edildiğini belirtti. BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi üyesi Gay McDougall, Uygur bölgesiyle ilgili gelen çok sayıda güvenilir rapor bulunduğunu ve bölgenin kitlesel toplama kampına benzer bir durumla karşı karşıya kalmasından endişe duyduğunu söyledi. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24