Çin'in Uygur Türkleri'ne yönelik insanlık dışı politikaları Washington'da protesto edildi

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerini protesto amacıyla ABD'nin başkenti Washington'da gösteri düzenlendi.

Çin'in Uygur Türkleri'ne yönelik insanlık dışı politikaları Washington'da protesto edildi

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerini protesto amacıyla ABD'nin başkenti Washington'da gösteri düzenlendi.


[caption id="attachment_288555" align="aligncenter" width="618"] ,[/caption]

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri, ABD'nin başkenti Washington'da protesto edildi. Dünya Uygur Kongresi ile Uygur Amerikan Derneğinin organize ettiği "Uygurları Kurtarın" yürüyüşüne çok sayıda kişi katıldı. Washington'da Freedom Plaza Meydanı'nda bir araya gelen gruptakiler, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerini protesto etti. "1 Milyon Uygur kamplarda", "Uygurların da yaşama hakkı var", "Doğu Türkistan'a özgürlük", "Toplama kamplarını kapatın" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Pekin'e, insan haklarına saygı göstermesi, Uygurların tutulduğu toplama kamplarını kapatması ve Uygur ailelerinin tekrar bir araya gelmesine izin vermesi çağrısı yaptı. Göstericiler aynı zamanda ABD hükümetine, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerinin son bulması için Çin'e baskı yapması çağrısında bulundu.


“DÜNYANIN EN BÜYÜK 3’ÜNCÜ GÖSTERİSİ”


Gösteri sırasında açıklama yapan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, düzenlenen yürüyüşe ABD'nin yanı sıra Kanada ve Avrupa ülkelerinden de çok sayıda kişinin katıldığını söyledi. Bunun Dünya Uygur Kongresi'nin 2018'de başlattığı dünya çapındaki en büyük üçüncü gösterisi olduğunu aktaran İsa, "27 Nisan 2018'de dünyaya Doğu Türkistan'da olan bu soykırımı anlatmak ve sesimizi duyurmak amacıyla Brüksel'de Avrupa Komisyonunun önünde birkaç bin kişinin katılımı ile büyük bir yürüyüş yapmıştık. Ondan sonra da kasım ayında Cenevre'de Birleşmiş Milletlerin önünde büyük bir yürüyüş gerçekleştirmiştik yine dünyadan pek çok arkadaşımızın katılımı ile. Bu da nisan 2018'den bu yana yaptığımız üçüncü yürüyüş oldu. Bunu da dünyanın siyasi başkenti Washington'da yapmaya karar verdik." diye konuştu.İsa, Washington'daki yürüyüşün amacına ilişkin "Burada, 21'inci asırda Çin hükümetinin uyguladığı insanlık dışı uygulamaları ve soykırımı durdurmak için dünyaya sesimiz duyurmak ve Amerikan hükümetinin adım atıp Çin'e karşı bir yaptırım uygulamasını sağlamak için bu yürüyüşü yapmış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Doğu Türkistan davasındaki yerinin bambaşka olduğunu ifade eden İsa, "Aynı atanın iki çocukları gibi Uygurların Türklerden beklentisi başka ülkelerden daha büyük. Türk halkı olarak bizim yanımızda durdurlar." dedi. Türkiye'nin şubat ayında Uygurlara yönelik açıklamasını değerlendiren İsa, "Bu bizim tam da istediğimiz ve çok yerinde ve zamanında olan bir açıklama oldu." vurgusu yaptı. (AA)

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24