Darbe Karşıtları Kahire'de Tek Vücut Oldu

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ve namaz kılan halka açılan ateş sonucu 84 kişinin ölmesinin ardından ülke genelinde başlatı

Darbe Karşıtları Kahire'de Tek Vücut Oldu
Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ve namaz kılan halka açılan ateş sonucu 84 kişinin ölmesinin ardından ülke genelinde başlatılan Mursi'ye destek gösterileri devam ediyor.
Mısır'da ordunun yönetime el koyarak seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'yi görevden aldığını ilan etmesinin ardından, Mursi taraftarlarının başlattığı gösteriler, ülke tarihinde devrimin ardından en büyük gösteri niteliğine kavuştu.

Yasallığı Destekleyen Ulusal Koalisyon Komitesi tarafından yapılan çağrı üzerine, Mursi'yi destekleyen ülkenin dörtbir yanındaki halk Kahire'de buluştu.

Komite, "seferberlik" adını verdiği "milyonluk buluşma" hedefine ulaştı. Rabiatul Adeviyye meydanında toplanan halk, meydana bağlanan 4 ana yolu da doldurdu. Adeviyye'deki gösterilere katılan Mursi taraftarlarının sayısı 1 milyonu aştı.

Ramses meydanı

Trenle Kahire'ye ulaşan farklı şehirlerden gelenler Ramses meydanına sığmadı. Tahrir'e bir kilometre uzaktaki Ramses meydanında toplanan Mursi taraftarlarının sayısı her geçen saat artarken, yoğunluk nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı. Buradaki kalabalık halk topluluğu, Kahire'nin en önemli köprüsü konumundaki 6 Ekim köprüsünü de doldurdu.

Mursi taraftarlarının arttığı Ramses meydanının ordu taraftarlarının bulunduğu Tahrir'e yakın olması nedeniyle bekleyişte gergin anlar yaşandı.

Mursi tarihinde ikinci en büyük gösteri

Kahire Üniversitesinin önündeki Nahda meydanında günlerce sürdürülen gösteriler, aşırı katılımla devam ediyor. Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde oturma eylemi yapan Mursi taraftarları da halka ateş açılmasını protesto etti.

Rabiatul Adeviyye, Nahda ve Ramses meydanlarının yanı sıra ana yollara taşan Mursi taraftarlarının sayısının 2 milyonu aştı. 25 Ocak Devrimi'nin ardından Mursi tarihinde ikinci kez bu kadar geniş katılımlı gösterilere sahne oldu.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevine iade edilmesini talep eden halk, Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterilerini aralıksız sürdürdü.

Yaklaşmayın uyarısı

Daha sonra Mursi'nin ordu tarafından görevinden uzaklaştırılmasını protesto edenler, Rabiatul Adaviyye ve Ramses meydanlarından hareket ederek, MursiSavunma Bakanlığı önüne ulaştı.

Mursi ordusuna ait helikoperler ise Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarında toplanan göstericilerin üzerine, ''önemli devlet kurumları ve askeri binalara yaklaşmamaları'' uyarısının yazılı olduğu broşürler attı.

Broşürlerde , "Herkesin barışçıl olması zorunluluğu konusunda çağrıda bulunuyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Askeri kontrol noktalarına saldırı

Mısır'ın Refah kenti, Sina Yarımadası ve Şeyh Züveyd bölgelerindeki 5 askeri kontrol noktasına düzenlenen saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

İskenderiye'de de gösteriler sürüyor

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye, kanal kentleri Süveyş, İsmailiye ve Port Said'de de Mursi'ye destek gösterileri düzenlendi. Batıda yer alan Marsa Matruh ile Kahire'nin güneyine düşen Beni Suef, Luksor, Asvan, Asyut gibi kentlerde binlerce kişi Mursi'ye destek verirken darbeyi de kınadı.

Kuzey Sina'nın Ariş kentinde ise binlerce kişi Mursi'ye destek veren gösteriler yaparken, askeri darbenin ülkeye verdiği zararı protesto ettiler. Ariş'te geçen hafta Mursi'ye destek veren Bedevi kabilelerinin valiliği işgal etmesinin ardından askerler tarafından kapatılan valilik binasının halen açılmadığı bildirildi.

Darbe destekçileri, Tahrir meydanında iftar açtı, teravih kıldı

Ordunun yönetime el koymasından üç gün önce Tahrir'de toplanan ve "Baltacılar" olarak bilinen göstericiler, Mursi'nin görevden alınması ve askerin göreve gelmesini talep etti. 3 Temmuz'da Cumhurbaşkanının görevden alınması, anayasanın askıya alınması ve Meclisi Şura'nın kapatılmasının ardından birkaç gün daha eylemlerini sürdüren göstericiler, üç gün önce eylemlerini bitme noktasına getirdi.

Sabah namazı kılan Mursi destekçisi halkın üzerine ateş açılarak 84 kişinin öldürülmesi olayının ardından Tahrir meydanındaki göstericiler, meydanı boşalttı. Tahrir'de bir grup baltacı ve daha önce kurulan çadırların dışında başka kimse kalmadı.

Ordu destekçisi gençlerin oluşturduğu Temerrüt Hareketi, sessizliğe bürünen Tahrir'de iftar çağrısı yaptı. Bugün Tahrir meydanında toplanan ordu taraftarları binlerce gösterici, kurulan masalarda iftar yaptı, akşam ve teravih namazlarını toplu kıldı.

Mursi taraftarlarının başkent Kahire'nin 4 büyük alanında sürdürdüğü gösteriler devam ederken, Mursi karşıtları sadece Tahrir meydanında gösteri yaptı.

Vize uygulaması başlatıldı

Öte yandan Mısır'daki askeri darbenin ardından yönetimin Suriyeli mültecilere yönelik yeni tavrı Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından eleştirildi. HRW, Mursi yönetiminden BM'nin mülteciler için koyduğu kriterlere uymasını istedi.

Mısır'da askeri darbenin ardından Suriye'den Mısır'a gelen bir uçak, güvenlik ve gelenlerin vizesiz olduğu gerekçesiyle geri çevrilmişti.

Suriye'den Mısır'a gelen birçok mülteci, Mısır ile Suriye'nin karşılıklı vizesiz seyahat anlaşması olduğu halde Mısır'a sokulmamıştı.

Ordu, Sina Yarımadası'na helikopterlerle bildiri atıyor

Bugün Mısır ordusuna ait helikopterlerle Kuzey Sina'da başta Bedevi kabilelerinin yaşadığı çöl olmak üzere El Ariş, Refah ve Ebu Zuveyde kent merkezlerine bildiriler atıldı.

"Sina'nın dürüst çocukları" cümlesi ile başlayan bildiride, bölgede bulunan Mısır Ordusu'na bağlı birliklerin Sina'daki halkın korunması amacı ile olduğu kaydedilerek, Mısır ordusuna yardımcı olunması istendi.

Ordu bildirisinde, bölgede şiddete müsamaha gösterilmeyeceği vurgulanarak, ruhsatsız silah taşımanın kanunsuz davranış olduğu hatırlatıldı.

AA muhabirinin telefon ile ulaştığı bölgedeki kaynaklar, El Ariş ve Refah kent merkezine yakın yerlerde silah seslerinin zaman zaman duyulduğunu söylediler. El Ariş'te Mursi'yi destekleyen göstericilerin kent merkezinde protesto eylemi yaptığı bildiriliyor.

Göstericilerin işgaliyle kapatılan El Ariş Valiliğinin pazar gününden itibaren tekrar faaliyetlerine başlayacağı kaydedildi.

Mısır askeri helikopteri Gazze hava sahasını ihlal etti

Sina'daki çatışmalardan dolayı bölgede bulunan Mısır ordusuna ait bir Apaçi helikopterinin bugün Gazze hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. Camp David Anlaşması'ndan dolayı bölgede sınırlı sayıda asker bulundurması gereken Mısır'ın operasyon yapmak için İsrail'den izin aldığı iddia edildi.

İsrail medyası da bugün Gazze hava sahasını ihlal eden Mısır helikopterinin ihlalinin İsrail'in bilgisi dahilinde gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2013, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19