'Doğu Guta'daki katliam derhal durdurulmalı'

Avrupa Birliği'nden, "Doğu Guta'daki katliam derhal durdurulmalı." çağrısı yapıldı.

'Doğu Guta'daki katliam derhal durdurulmalı'

Avrupa Birliği'nden, "Doğu Guta'daki katliam derhal durdurulmalı." çağrısı yapıldı.


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yazılı açıklamasında, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu yüzlerce sivilin kasıtlı olarak ve acımasızca hedef alındığını belirterek "Doğu Guta'daki katliam derhal durdurulmalı." ifadesini kullandı.


Sivillere insani yardımın kısıtlanmadan ulaştırılmasının ahlaki bir sorumluluk olduğunu belirten Mogherini, tüm tarafların acilen şiddete son vererek daha fazla hayat kaybını önlemesi gerektiğini vurguladı.


"AB, Doğu Guta'daki dehşet verici gelişmeleri anlatacak kelime bulamıyor." ifadesini kullanan Mogherini, uluslararası toplumun Doğu Guta halkının çektiği acıya son vermek için birlik olması gerektiğini belirtti."Suriye rejimi kendi halkını hedef almayı sonlandırmalı"


Mogherini, "Suriye rejimi acilen kendi halkını hedef almayı sonlandırmalı ve halkı korumak olan öncelikli sorumluluğunu yerine getirmeli." vurgusunda bulundu.


AB'nin Birleşmiş Milletler'in 30 günlük ateşkes çağrısını desteklediğini kaydeden Mogherini, uluslararası toplumdan bu çerçevede destek beklediğini bildirdi. (AA)Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19