Ekvador'da 3. Correa dönemi

Ekvador'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini Devlet Başkanı Rafael Correa kazandı.

Ekvador'da 3. Correa dönemi
Ekvador'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini Devlet Başkanı Rafael Correa kazandı. 

 

Resmi sonuçlara göre rakiplerine büyük fark atan Rafael Correa, devlet başkanlığını 3. dönemde de sürdürme hakkın elde etti.

Correa, yüzde 57'si sayılan oylarının yüzde 56,9'sını alırken, en yakın rakibi eski banker Guillermo Lasso'nun oyları 23,8'de kaldı.

İş çevrelerine yakın ve nispeten yumuşak bir seçim kampanyası yürüten Banco de Guayaquil bankasının eski patronu Lasso, oyların 30,5'inin sayımının tamamlanmasından sonra ilan edilen ilk resmi sonuçların ardından yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.

Eski Ekvador Devlet Başkanı Lucio Gutierrez sayımı tamamlanan oyların yüzde 6'sını kazanırken, oyların geri kalanı ise seçime katılan diğer 5 aday arasında paylaşıldı.

ABD'de eğitim görmüş bir ekonomist olan 48 yaşındaki Correa, seçimi kazandığının kesinlik kazanması üzerine yaptığı konuşmada, seçimin sonucunu "vatandaşların devriminin zaferi" olarak niteledi.

Correa, işbaşına geldiği 2007'den beri yüzde 5 oranında azalan ülkedeki yoksulluk oranını daha da azaltma sözü verdi.

Correa zaferini, Latin Amerika'daki solcu liderler arasında en yakın müttefiki olan Venezuela'nın halen kanser tedavisi gören Devlet Başkanı Hugo Chavez'e adadığını da sözlerine ekledi.

Ancak Ekvador'un, Correa'nın üçüncü dönem de cumhurbaşkanı seçilmesine olanak veren yeni anayasası, 4. dönem için cumhurbaşkanlığı seçimine girmesini yasaklıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24