Faşist Rumlar Türk askerine molotofla saldırdı

Kıbrıs'ta "Otonom Enosisçi Üniveriste Öğrencileri Cephesi" olarak bilinen 200 kişilik ırkçı Rum grup, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45

Faşist Rumlar Türk askerine molotofla saldırdı

Kıbrıs'ta "Otonom Enosisçi Üniveriste Öğrencileri Cephesi" olarak bilinen 200 kişilik ırkçı Rum grup, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıl dönümünde ellerinde Yunan Bayrakları, molotof ve meşalelerle sınır nöbetindeki Türk askerlerine saldırı düzenledi.


Otonom Enosisçi Üniveriste Öğrencileri Cephesi (OEÜÖC) adıyla bilinen Rum ırkçı grup, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığı dün akşam saatlerinde sınırın sıfır noktası olarak bilinen Ledra Palas Sınır Kapısı ve Yiğitler Burcu’ndaki askeri nöbet noktalarına gelerek ellerindeki meşaleler ve molotof kokteylleri ile saldırı düzenlediler. OEÜÖC hareketi tarafından geçtiğimiz günlerde ise KKTC sınır kapılarında dağıtılan Türkçe olarak yazılmış broşürlerde, Türkiye ve KKTC karşıtı ifadeler yer almıştı. Rum tarafından gelen ırkçı grupların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafına attıkları meşale ve molotof kokteylleri kısa süreli yangına neden oldu. Çıkan yangın, askerler tarafından yapılan müdahale sayesinde büyümeden söndürüldü. Olası saldırılara karşı Rum polisi herhangi bir güvenlik önlemi almazken, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı sınır birlikleri tedbir amacıyla teyakkuza geçirildi. Bölgede, olası saldırılara karşı güvenlik önlemleri hat safhaya çıkarıldı. Birleşmiş Milletler nezdinde ise gerekli uyarılar yapılarak, olası başka eylemlerin engellenmesi amacıyla Rum tarafının uyarılması istendi.

RUMLARDAN SINIRDA PROTESTO 

Kıbrıslı Rum gençler, ellerinde meşaleler ve Yunanistan bayraklarıyla Kıbrıs Barış Harekatı'nı protesto etmek amacıyla sınıra yürüyerek eylem yaptı. Olay, akşam saatlerinde Lefkoşa'daki Ledra Palas ve Lokmacı sınır kapılarında meydana geldi. 'Rum Enosisçi Üniversite Öğrencileri Cephesi' üyesi gençler, Lefkoşa'daki Ledra Palas ve Lokmacı sınır kapılarının Rum Kesimi'nde eylem yaptı. Rum polisinin sınırda engellediği kişiler, iddiaya göre Yunanistan marşı söyledi, ırkçı sloganlar attı. Rum gençler, Türk sınır kapılarına doğru da ellerindeki molotof ve yanıcı maddeleri attı. Kıbrıs Türk tarafındaki sınırda ise geniş güvenlik önlemi aldı. Rum gençler, güvenlik güçlerinin uyarısı üzerine daha sonra dağıldı. (İHA-DHA)
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24