FETÖ'cü Atambayev'e ikinci operasyon

FETÖ’nün Kırgızistan’da büyük bir güç kazanmasına neden olan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in tutuklanması amacıyla ikinci ke

FETÖ'cü Atambayev'e ikinci operasyon
FETÖ’nün Kırgızistan’da büyük bir güç kazanmasına neden olan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in tutuklanması amacıyla ikinci kez operasyon başlatıldı.

Ömer KARAKAYA

İlk olarak 2007 yılında Kırgızistan’da başbakan seçilen Almazbek Atambayev, daha sonra 2011 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerde ülkenin Cumhurbaşkanı oldu. 2017 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Atambayev, Kırgızistan’ı Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) karargahına çevirdi. FETÖ, Kırgızistan’da kamu kurumlarından iş dünyasına, eğitimden sanata kadar her alanı hakimiyetine aldı. Türkiye’nin uyarılarına rağmen örgütün faaliyetlerine göz yuman Atambayev rüşvet karşılığında FETÖ’nün adamlarını devletin farklı kademelerine yerleştirdi. Görev süresi bittikten sonrada bir takım yolsuzluklara devam eden Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in geçtiğimiz 20 Haziran’da Kırgızistan parlamentosunda yapılan oylama ile dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Organize suç örgütü liderliği ve yolsuzluk suçlamasıyla dokunulmazlığı kaldırılan Atambayev, savcılığın ifadeye çağırmasına rağmen ifade vermeyi reddetti. Bunun üzerine Kırgızistan polisi, Atambayev'in, başkent Bişkek'e 12 kilometre uzaklıkta bulunan Koy-Taş köyündeki evine baskın yaptı. Atambayev'in evi ve etrafındaki yollar güvenlik kontrolüne alınırken, eski Cumhurbaşkanı'nın destekçileri polise karşı direniş gösterdi.

“YASALARI ÇİĞNEDİ”


Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkeziden ilk operasyondan sonra yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Atambayev'in hukuka karşı geldiğini söyledi. Ceenbekov, Atambayev'in düzenlenen operasyonda silah kullandığını belirterek "Kırgızistan hukuk devletidir. Devletin görevi, tüm vatandaşların yasalara uymasını sağlamaktır. Atambayev yasaları çiğnedi." ifadelerini kullandı.

ÜLKE FETÖ’NÜN ÜSSÜ HALİNE GELDİ


Kırgızistan, Almazbek Atambayev döneminde FETÖ'nün Orta Asya'daki üssü oldu. Kırgızistan devletinin kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini sürdüren FETÖ'nün bu ülkedeki yapılanması Atambayev döneminde her geçen gün büyüdü. O dönemde örgütün ülke yönetimine kadar sızdığı, hatta FETÖ'nün, örgüt faaliyetlerini yürütebileceği kişileri, önemli kadrolara bile getirebildiği ifade ediliyor.

EĞİTİM FAALİYETLERİ


FETÖ'nün Kırgızistan'daki faaliyetleri arasında en önemli yeti eğitim kurumları tuttu. Türkiye'nin baskıları üzerine örgüte ait okullara devlet tarafından el konulmuş gibi gösterildi. "Sebat" olan eğitim kurumlarının ismi "Sapat" olarak değiştirildi.

SANAT CAMİASINA SIZDI


FETÖ'nün 2007’den 2017 yılına kadar Kırgız sanat camiasına sızdığı da ifade ediliyor. Örgütün, prodüksiyon şirketi kurarak ülkedeki sanatçıların yarısına yakını ile işbirliği içinde olduğu kaydediliyor. FETÖ ile hareket eden sanatçılara konserler ayarlandığı, sinema filmleri çekildiği ifade ediliyor. FETÖ'ye karşı olan sanatçılara ise her türlü baskı ve tehdit yapılıyor. Bununla da yetinmeyen örgüt, karşıt sanatçıların konserlerini de iptal ediyor. Ayrıca FETÖ'nün Kırgız sanatçıları, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'e şiir yazdı.

JALİLOV, GÜLEN'E BİAT ETTİ


Genç İş Adamları Derneği (JİA) tamamen Kırgız FETÖ'cülerden oluşuyor. Derneği İskender Ormon Uuli yönetiyor. Kırgızistan Diyanet İşleri eski Başkanı Çubak Kajı Jalilov, Kırgızistan'da büyük cemaate sahip. FETÖ'cü Uuli, geçtiğimiz günlerde Jalilov'u, teröristbaşı Fetullah Gülen'in yanına götürdü. Pensilvanya'dan döndükten sonra Jalilov, FETÖ elebaşı Gülen'i öven açıklamalarda bulundu. Gülen ile görüştükten sonra çıktığı yayınlarda Jalilov, "Keşke bende Gülen'in talebesi olsaydım. Ben kendimi büyük alimler arasında sayıyordum. Onu görünce ben onun talebesi olayım" ifadelerini kullandı.

MEDYADA DA YAPILANDILAR


FETÖ'nün Kırgızistan'da medya yapılanması da bulunuyor. 'Zaman Gazetesi' adı altında çıkardıkları gazete ile medya üzerinden propaganda ve algı operasyonları yapılıyordu. Zaman Gazetesi kapanınca onun yerine 7/24 adında internet sitesi açtılar. Bunun dışında Maral FM diye radyo siteleri de bulunuyor. Türkiye'de soruları verdikleri mensuplarını emniyet teşkilatına yerleştiren örgütün, Kırgızistan'da da yine emniyet teşkilatına sızdığı ifade ediliyor. Örgütün, Kırgız Polis Akademisi'ne her yıl öğrenci yerleştirdiği öğrenildi.

KAĞIT ÜZERİNDE DEVİR


15 Temmuz darbe girişiminden önce Kırgız Türk İş Adamları Derneği (KİTİAD), FETÖ'nün Kırgızistan'da kendini kamufle ettiği bir yapıydı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'cü olmayan iş adamları, dernekten ayrılarak derneğin fesh edilmesini amaçladı. Dernek üyelerinin çoğu FETÖ'cü olduğundan fesh gerçekleşmedi. Şu anda KİTİAD'ın tamamı FETÖ'cü işadamlarından oluşuyor. Kırgızistan'daki OSSE gözlüklerinin sahibi Tarık Ayhan, LİON ayakkabı mağazaları zinciri sahibi Aslan Aslan, Mobella mobilya fabrikası sahibi Hüseyin Muslu'nun örgütün en önemli finans kaynaklarından olduğu belirtiliyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kağıt üzerinde Kırgız bir iş adamına devri yapılmış gibi gösterildi. Ancak iş merkezini halen FETÖ'cüler işletiyor.

ERDOĞAN REST ÇEKMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Tayyip Abi" diye hitap eden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaptığı açıklamalar tepki çekmişti. Hatta Atambayev, FETÖ'nün Kırgızistan'da darbe yapabileceği yönündeki iddiaları "absürt" olarak nitelendirmişti. Atambayev'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı farklı zamanlarda 5 kez aradığı belirtiliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgız mevkidaşı Atambayev'in telefonlarına çıkmadığı ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24