Golan'a gerginlik hakim...

İsrail'in, Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'ne yakın yerleşim yerlerinde hafif silahlarla karşılıklı taciz ateşi sürüyor.

Golan'a gerginlik hakim...
İsrail'in, Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'ne yakın yerleşim yerlerinde hafif silahlarla karşılıklı taciz ateşi sürüyor.

Golan Tepeleri'nin İsrail kontrolündeki kısmına Suriye tarafından son dört aydır yer yer hafif silahlarla açılan taciz ateşine İsrail tarafı da yanıt veriyor. İsrail ordusu, güvenlik önlemlerinin arttırıldığı Suriye sınırını gören noktalara konuşlandırdığı tanklarla tetikte bekliyor.

İsrail’in son kırk yıldır en güvenilir bölgelerden biri kabul ettiği Golan tepeleri, Suriye’de yaşanan çatışmalarla yerini gergin ve güvensiz bir ortama terketmiş  durumda.

Şubat ayından bu yana dört kez Suriye'den atılan topların hedefi haline gelen Golan’da, Taberiye gölü çevresinden İsrail kontrolündeki bölüme gitmek isteyenleri, sağlı sollu araziye konuşlandırılmış tanklar karşılıyor. Taberiye gölüne yukarıdan bakan Suriye tarafında ise Eski Suriye Devlet Başkanı Hafız Esed'in oturmuş halde balık tutan demirden bir heykeli bulunuyor.

Toplam 80 kilometre uzunluğundaki İsrail-Suriye sınırının tamamı mayınlanmış durumda. Merom Golanbölgesinin en yüksek noktası olan Avital dağının tepesinde ise İsrail askeri karakolu konuşlanmış durumda. Öte yandan Avital dağı hergün çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Avital dağının zirvesine çıkan turistler, Suriye sınırını saatlerce izleyip savaştan kalma siperlerde fotoğraf çektiriyor.
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24