Hz. Ebubekir'in Kur'an'ı bulundu!

İlk halife Hz. Ebubekir’e ait olduğu düşünülen Kur’an-ı Kerim, İngiltere’de Birmingham Üniversitesi’nde bulundu.    

Hz. Ebubekir'in Kur'an'ı bulundu!

İlk halife Hz. Ebubekir’e ait olduğu düşünülen Kur’an-ı Kerim, İngiltere’de Birmingham Üniversitesi’nde bulundu.


 

 

İngiltere’nin önemli araştırma laboratuarlarından birine sahip olan Birmingham Üniversitesi kütüphanesinde İslam’ın ilk halifesi Hz. Ebubekir’e ait olduğu düşünülen Kur’an-ı Kerim bulundu. Temmuz ayında karbon metoduyla yapılan çalışmalarda en az 1370 yıllık olan bu Kur’an, İslam tarihinin en eski kopyası olduğu ihtimalini taşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Muhammed bin Raşid El Maktum Vakfı’nın Genel Müdürü Jamal bin Huwareib, böyle bir belgenin çok az sayıda insan tarafından yaptırılmış olabileceğini ve en olası ihtimalin Ebubekir olacağını belirtti.

 

MÜSLÜMAN DÜNYASININ EN ÖNEMLİ KEŞFİ


Hz. Muhammed’in ailesi dışından biri olarak İslam’ı ilk kabul eden ve yakın arkadaşı olan Hz. Ebubekir, 632-634 yılları arasında Müslümanların ilk halifesi oldu. Birmingham’daki Kuran’ın yaşından da İslam’ın en erken yıllarına ait olduğu anlaşılıyor. Huwareib “Bunun Ebubekir’e ait olduğuna inanıyorum. Bu Müslüman dünyasındaki en önemli keşif” diye açıklıyor. Birmingham Kur’an’ının parşömenin niteliği ve el yazısı, 200 yaprak belge sadece inanılmaz önemli bir materyal kabul ediliyor. Huwareib sözlerini “İslam’ın kökü bu Kur’an’dır” diyerek tamamladı.

Birmingham Kuran’ının Ebubekir’in şahsi kitabı olduğuna herkes ikna olmuş değil. Birmingham Üniversitesi Hristiyanlık ve İslam profesörü David Thomas, Huwareib’in iddiaları “çok büyük bir sıçrama” olarak nitelendirdi. Thomas, karbon testi verilerine göre el yazmasının ilk halifenin ölümünden 20 yıl sonrasına denk düştüğünü belirtti.

 

 

Kaynak: INDEPENDENT
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24