İngiltere ve Rusya arasında neler oluyor?

İngiliz sularına yaklaşan bir Rus savaş gemisinin önü dakikalar içinde kesildi, olay büyük ses getirdi. Bir

İngiltere ve Rusya arasında neler oluyor?

İngiliz sularına yaklaşan bir Rus savaş gemisinin önü dakikalar içinde kesildi, olay büyük ses getirdi. Bir donanma helikopteri de iki Rus gemisini izlemek için acil olarak havalandı.


KRALİYET DONANMASI FOTOĞRAFLARI PAYLAŞTI

Rus savaş gemisi Amiral Gorshkov'un İngiltereaçıklarından geçmesi, dünyada yankı uyandırdı. Kuzey Denizi'nden ilerleyen Rus savaş gemisi İngiltere sularına yaklaşınca, hemen bir fırkateyn tarafından engellendi.

Kraliyet Donanması, Noel Günü gerçekleşen olayın fotoğraflarını gece yarısı 03.02'de dünya ile paylaştı. Resmi açıklamaya göre, HMS St Albans fırkateyni Rus savaş gemisinin bölgedeki faaliyetlerini yakından izledi.

SULARIMIZI KORUMAKTA TEREDDÜT ETMEM'

Kraliyet Donanması ayrıca HMS Tyne adlı İngiliz gemisinin de aynı dönemde bir Rus istihbarat gemisine nezaret ettiğini duyurdu. Bir donanma helikopteri de bölgedeki iki Rus gemisini izlemek için acil olarak havalandı.

Savunma Bakanı Gavin Williamson, "Sularımızı korumakta tereddüt etmem ve hiçbir saldırganlığa da müsamahamız yok. Ülke topraklarını, insanlarını ve ulusal çıkarları koruma vakti geldiğinde Birleşik Krallık'ın asla gözü korkmaz" dedi.

Moskova'dan henüz olayla ilgili bir yorum gelmezken, Londra yönetimi kısa süre önce Rusya'nın deniz altından dünyayı birbirine bağlayan kabloları koparıp büyük bir felakete yol açabileceği uyarısını yapmıştı.

Geçen yıl Ocak ayında İngiliz Kanalı'ndan geçen Rus uçak gemisi büyük ses getirmişti. Birleşik Krallık, Amiral Kuznetsov'u savaş gemileri ile yakından takip etmiş ve üç İngiliz savaş uçağı RAF Typhoons havalanmıştı.

 

SABAH
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19