Irak PKK'lıları istemiyor

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesine karşı olunduğu bildi

Irak PKK'lıları istemiyor
Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesine karşı olunduğu bildirildi. 

 

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki emniyet ve istikrarın bozulması tehlikesine karşı Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

"Irak hükümeti, Türkiye'deki Kürt sorununun siyasi ve barışçıl yollarla çözümü konusundaki çabaları takdirle karşılıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Bununla birlikte, Irak'ın egemenliği, toplum güvenliğinin ve istikrarının sağlanması ve başka ülkelerin iç işlerine karışmama ilkeleri gereğince, Irak hükümeti PKK'lıların Irak topraklarına girmesini kabul etmiyor" denildi.

Açıklamada ayrıca, silahlı grupların Irak'a girmesinin bölge ülkelerinin de güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokacağı belirtilerek, Irak hükümetinin tutumunun uluslararası hukuk ilkelerine ve Irak anayasasına dayandığı vurgulandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ise daha önce yaptığı açıklamada, süreci olumlu karşıladıklarını ve "sürecin iyi bir şekilde sonuçlanması için ellerinden gelen bütün yardımları yapmaya hazır olduklarını" açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24